امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
شما اینجا هستید : صفحه اصلی  -> مقالات حقوقی >
مقالات حقوقی
 
مجازات جرم اختلاس چیست
مجازات جرم اختلاس چیست اختلاس در لغت به معنی ربودن،جدا کردن و برداشتن چیزی از روی چیز دیگر است.اختلاس یکی از جرائمی است که تاثیر سوئی برروی سلامت جامعه و نظام اداری دارد.در اختلاس مرتکب مامور دولت و جزو مسئولان و کارکنان دستگاه های دولتی است و در اموالی که نزد آنان بر حسب شغل یا ماموریت وی به امانت گذاشته شده است خیانت می شود. اختلاس از جرائم عمومی و غیر قابل گذشت است که مطابق ماده ی 75قانون مجازات اسلامی اختلاسگر را چنین معرفی کرده است:  
منتشر شده در تاریخ شنبه 2 بهمن 1400
ادامه مطلب ...
 
حقوق ثبتی و اهمیت آن
حقوق ثبتی و اهمیت آن ثبت همانطور که از نامش پیداست به معنی نوشتن و درج کردن در اسناد رسمی است و در اصطلاح حقوقی به معنی قرارداد نوشتن است. یکی از مسائلی که باعث آرامش و تضمین در انجام معاملات غیر منقول می شود و باعث تثبیت مالکیت آنها و مانع تعرض دیگران بر اموال آنها می شود نظام ثبت یا حقوق ثبتی است. حقوق ثبت یکی از شاخه های مهم حقوق به حساب می آید و هدف از آن ضمانت اجراء به کلیه معاملات املاک و مستغلات است،بنابر این باید کلیه اموال خود را در دفاتر ثبت اسناد به ثبت برسانند پس دولت فقط کسی را به عنوان مالک می شناسد که نامش در مورد آن ملک به ثبت رسیده باشد. در این رابطه ماده ی 22قانون ثبت چنین مقرر کرده است: همین که ملکی مطابق قانون در دفتر املاک به ثبت رسیده دولت فقط کسی که اگه ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی که ملک مزبور به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده یا اینکه ملک مزبور از مالک رسمی ارثی به او رسیده باشد مالک خواهد شناخت. بنابراین ثبت ملک اثبات کننده ی کسی است که ملک به نام آن مالک یا به ثبت رسیده یا ارث رسیده و به طور رسمی به او منتقل شده است ؛در نتیجه پس از ثبت ملک به نام مالک یا کسی که به او ارث رسیده است کسی نمی تواند آن ملک را تصاحب و ادعای مالکیت کند و همچنین ثبت ملک به نام هر کس مالکیت را به جز صاحب آن ملک که به ثبت رسیده است است از دیگران سلب و هر ادعایی دارد می کند. یک رویه ی جاری در آن اختصاص دادن پلاک ثبتی است به صورتی که سازمان ثبت اثناد و املاک کشور هنگام تفکیک زمین های بزرگ آن ها شماره گذاری می کنند که این قطعات به نام پلاک ثبتی شناخته شود؛و زمانی که این قطعات به قطعات کوچیک تر هم تفکیک شوند به آن پلاک فرعی نیز می گویند که معمولا با ایجاد یک ممیز از اصلی تفکیک می شوند. مثلا 5/718که718پلاک اصلی و5پلاک فرعی آن است. نکته:هر ملکی که افراز یا تفکیک شود به آن پلاک فرعی می دهند اما نکته حائز اهمیت تفاوت میان افراز و تفکیک است که در افراز معمولا مالکان از یک نفر بیشتر است اما در تفکیک ممکن است یک نفر مالک باشد. (اهمیت سند رسمی نسبت به سند عادی) یکی از مهم ترین ایراداتی که بر اسناد عادی ممکن وارد شود این است که بر خلاف سند رسمی تمامی محتویات و امضاهای درج شده در آن قابل تردید و انکار ست؛مورد دیگر اینکه در سند رسمی ادعای جعل چون یک ادعا و دعوی محسوب می شود،از این دو مدعی جعل باید ادله ی اثبات جعلی بودن را به دادگاه ارائه نماید.در حالی که در مورد سند عادی انکار و تردید چون دفاع محسوب می شود،مطابق قاعده ی شرعی،شخص منکر و یا مردد وظیفه ای در خصوص اثبات انکار و تردید خویش ندارد بلکه این وظیفه بردوش شخصی است که قصد استفاده از سند مزبور را داشته و یا از موضوع سند منتفع می شود. نکته ی دیگر اینکه امکان وقوع معاملات معارض در معاملات با سند رسمی به مراتب کمتر است همچنین در بعضی موارد مانند نقل و انتقال حق کسب و پیشه از مستاجر جدید،فقط با سند رسمی معتبر و ممکن خواهد بود. کلیه اسناد و از جمله اقرار نامه هایی که در دفاتر مذکور تنظیم می شود،نزد محاکم دادگستری از اعتبار برخوردار بوده و ارائه آنها،جزو دلایل محکم و قوی محسوب می شود. این دفاتر عبارت انداز: 1_املاک 2_موقوفات 3_دفاتر اسناد رسمی 4_دفاتر املاک توقیف شده 5_دفاتر گواهی امضا 6_دفاتر ثبت شرکت ها 7_دفاتر توزیع اظهارنامه ها 8_دفتر املاک مجهول المالک جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با حقوق ثبتی و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 86120774 86122587  
منتشر شده در تاریخ شنبه 2 بهمن 1400
ادامه مطلب ...
 
شرط تنصیف چیست
شرط تنصیف چیست؟ شرط تنصیف یا نصف کردن دارایی،میان زن و شوهر است؛که در این خصوص مقرره ای در قانون وجود ندارد؛و زوج تکلیفی بر پرداخت نصف دارایی به زوجه ندارد. در صفحه ی هشتم قباله ی ازدواج سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت چاپی و پیش فرض شرط نصف دارایی را پیش فرض شرط نصف نمودن دارایی را پیش بینی کرده و اگر زوجین آن را امضاء نکنند شرط تنصیف جایگاهی نخواهد داشت.    
منتشر شده در تاریخ سه شنبه 28 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
حق ریشه چیست
حق ریشه چیست؟ در حقوق ایران عقدی است موسوم به مزارعه که در این عقد چون زارع(کشاورز)ریشه کشت خود را با اجازه ی مالک در زمین ایجاد نموده مطابق قاعده فقهی(الزرع للزارع و لو کان غاصبا)ریشه موجود در زمین متعلق به زارع است. حتی بعد از اتمام عقد مزارعه،ریشه حقی را برای زارع در زمین مالک ایجاد می نماید که اصطلاحا به آن حق ریشه می گویند.  
منتشر شده در تاریخ يكشنبه 26 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
نکاتی برای برخورد با سارقین منازل
نکاتی برای برخورد با سارقین منازل سرقت یکی از جرائم عامیانه است که در قانون برای آن مجازات معین شده است و مجازات آن با توجه به شرایط و نحوه ی سرقت متفاوت است . بر خلاف نظر عموم که معتقدند چون سارق به نیت سرقت وارد خانه شده و مرتکب جرم شده است و چون وارد منزل آنها شده است هر اقدامی که بخواهند می توانند انجام دهند و مجازات نخواهند شد ،در حالی که با توجه به شرع و قانون این عقیده نادرست است.  
منتشر شده در تاریخ سه شنبه 28 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
نکاتی در رابطه با ارث بردن اعضای خانواده از یکدیگر
نکاتی در رابطه با ارث بردن اعضای خانواده از یکدیگر ارث یکی از موضوعات اجتماعی است که اصول و قواعد خاصی را به همراه دارد .ارث در لغت به معنی مالی است که از متوفی باقی می ماند و اصطلاحا به انتقال دارایی شخص متوفی به بازماندگان اطلاق می شود. هرگاه شوهری فوت کند همسر او از اموالش ارث می برد اما به شرط آنکه آن ازدواج دائمی بوده،زیرا در ازدواج موقت زن و شوهر از یکدیگر ارث نمی برند،اما قانون گذار در قانون مدنی صریحا بیان نموده که اگر زن دائمی ،شوهر خود را به قتل برساند آن زن از همسر خودارثی نخواهد برد.  
منتشر شده در تاریخ شنبه 25 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
صلاحیت رسیدگی دادگاه انقلاب
صلاحیت رسیدگی دادگاه انقلاب دادگاه انقلاب به منظور رسیدگی و جلوگیری از جرائمی که قبل از پیروزی انقلاب برای تحکیم رژیم پهلوی و ایجاد حفظ و نفوذ بیگانگان صورت گرفته است یا پس از پیروزی انقلاب بر ضد انقلاب اسلامی ملت ایران روی داده یا می دهد در سال1357تاسیس شده است. بر طبق ماده303 قانون آیین دادرسی کیفری ،جرائمی که رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاه انقلاب است به شرح زیر است:    
منتشر شده در تاریخ چهارشنبه 22 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
تفاوت ملک مشاع با ملک مفروز
تفاوت ملک مشاع با ملک مفروز مشاع در لغت به معنی مشترک و تقسیم نشده است.در تعریف ملک مشاع می توان گفت ملکی که چند نفر با هم در آن شریک اند  به طوری که نمی توان سهم هر کدام را به طور جداگانه تشخیص داد و هرگونه تصمیمی که برای آن ملک گرفته شود باید با رضایت و توافق همه ی مالکین باشد. مفروز در لغت به معنی قابل تقسیم است.در تعریف مال مفروز می توان گفت مالی که قابلیت تقسیم و جدا شدن دارد و یک نفر مالک آن است و هرگونه دخل و تصرف در آن با تصمیم یک نفر صورت می گیرد.  
منتشر شده در تاریخ سه شنبه 21 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات جرم سوگند و شهادت دروغ
مجازات جرم سوگند و شهادت دروغ سوگند دروغ عبارت است از اظهارات خلاف واقع توسط یک شخص.دروغ یک رذیلت اخلاقی و عمل نکوهیده می باشد که هم در ادیان مختلف هم در تمام جوامع ،عملی ناپسند تلقی شده است. در قانون کشور ما صرف دروغ گویی جرم نیست و برای آن مجازات تعیین نشده است اما در بعضی شرایط ،جرم محسوب شده و مشمول مجازات می باشد از جمله شهادت دروغ ،قسم دروغ و نشر اکاذیب.  
منتشر شده در تاریخ يكشنبه 19 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
محجور کیست و اقدامات لازم جهت اخذ حکم محجوریت
محجور کیست و اقدامات لازم جهت اخذ حکم محجوریت مطابق با ماده 1207 ق.م افراد ذیل محجور و از تصرف در اموال و حقوق مالی خود ممنوع هستند. 1_صغار 2_اشخاص غیر رشید 3_مجانین صغیر: صغیر در اصطلاح حقوقی به کسی اطلاق می شود که به سن رشد 18سال تمام شمسی نرسیده باشد که خود به دو دسته ی صغیر غیر ممیز (صغیری که دارای قوه ی درک و تمیز نیست)وصغیر ممیز (صغیری که دارای قوه ی درک و تمیز نسبی است)تقسیم می شود
منتشر شده در تاریخ شنبه 18 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
ورشکستگی به تقلب و تقصیر
گاهی عده ای از افراد در معاملات تجاری و کاری زندگی خود دچار شکست می شوند و تمامی اموال و دارایی خود را از دست می دهند که اصطلاحا به این حالت ورشکستگی اطلاق می شود.
منتشر شده در تاریخ سه شنبه 7 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
قصور و تخلف پزشکی
قصور و تخلف پزشکی اخلاق پزشکی مجموعه ای از باید ها و نباید های حاکم بر حرفه ی طبابت است که برخاسته از موازین عام اخلاقی،حقوقی و موازین معتبر دانش پزشکی است. پزشکان از نظر قانونی مسئول خطای خود هستند ،بنابراین اگر پزشکی براساس غفلت،نداشتن مهارت،سهل انگاری و....مرتکب خطا و خسارت دیدن دیگران شود باید آن ضرر و خسارت را جبران نماید.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات جرم شکارغیر مجازحیوانات
مجازات جرم شکارغیر مجازحیوانات از ابتدای وجود جهان خلقت شکار کردن وجود داشته و قدمتی به اندازه ی قدمت جهان هستی دارد.حیوانات وحشی،حیوانات دیگر را برای بقای خود شکار می کردند و همچنین شکار کردن منبع تغذیه ای برای انسان ها بوده است.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات جرم قمار بازی
مجازات جرم قمار بازی قمار به معنی شرط بندی بر سر پول ،یا هر چیز دارای ارزش اقتصادی ،با پیشامد و نتیجه نامشخص،که با هدف برنده شدن پول یا هرکالای باارزش دیگر انجام می گیرد،اطلاق می شود.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
تجاوز به عنف
تجاوز به عنف تجاوز به عنف یکی از بزرگ ترین جرایم است که در کشور های مختلف هم با آن برخورد سخت و جدی شده است و علاوه بر نظم عمومی اخلاق حسنه را هم به خطر می اندازد.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مراجع رسیدگی دادگاه کیفری1
صلاحیت رسیدگی دادگاه کیفری 1 در زندگی روزمره ممکن است اتفاقات نابهنجاری رخ دهد که مارا ملزم کند به مراجع قضایی مراجعه کنیم. یکی از مهم ترین مسائلی که باید بدانیم این است که در هنگام بروز چنین پیشامدهایی،به کدام دادگاه ها مراجعه کنیم و دعوی خود را مطرح کنیم.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مراجع رسیدگی دادگاه کیفری2
مراجع رسیدگی دادگاه کیفری2 مراجع عمومی مراجعی هستند که اصولا صلاحیت رسیدگی به تمام جرائم را دارند مگر جرائمی که استثناعن در صلاحیت دادگاه دیگری قرار گرفته است.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات جرم نشر اکاذیب
مجازات جرم نشر اکاذیب حمایت از حیثیت و آبروی افراد یکی از رسالت های مهم هر حاکمیت می باشد.و یکی از اهداف مهم حقوق کیفری این است که در تحقق این رسالت مهم به دولت کمک می کند.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات مصرف مشروبات الکلی
مجازات مصرف مشروبات الکلی مشروبات الکلی که از زمان پیامبرو ظهور دین مبین اسلام حرام اعلام شده است نه تنها باعث به خطر انداختن سلامتی جسمی و روحی خود شخص مصرف کننده می شود بلکه باعث به خطر افتادن افراد جامعه و هم موجب خشم و غضب الهی است.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
استثناعات قواعد صلاحیت محلی
استثناعات قواعد صلاحیت (محلی) صلاحیت محلی به معنی آن است که مرجعی صالح به رسیدگی پرونده است که متهم در آن محل مرتکب جرم شده باشد؛حال می خواهیم در رابطه با استثناعات صلاحیت محلی صحبت کنیم.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
حکم قصاص در ایران
حکم قصاص در ایران قصاص به معنی متابعت کردن و دنبال کردن اثر چیزی است(یعنی هر عملی که شخص مرتکب شود همان مجازات هم برای شخص تعیین می شود به عبارتی سزادهی معنی شده است).  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
نحوه تعیین صلاحیت دادگاه های کیفری
نحوه تعیین صلاحیت دادگاه های کیفری پس از صدور قرار جلب توسط بازپرس یا دادیار و با موافقت دادستان و صدور کیفر خواست (تقاضانامه ی دادستان از مرجع رسیدگی مبنی بر صدور حکم به محکومیت و مجازات متهم)پرونده متهم جهت محاکمه و صدور حکم به مرجع رسیدگی یعنی دادگاه ارسال می گردد ؛یعنی با این عمل رسما دادستان از مرجع رسیدگی تقاضا دارد که متهم را با توجه به مدارک و شواهد علیهش محاکمه کند و حکم محکومیت آن را صادر کند.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
هتک حرمت منزل یا مسکن اشخاص توسط مقامات و مامورین دولتی
هتک حرمت منزل یا مسکن اشخاص توسط مقامات و مامورین دولتی داشتن مسکن متناسب با نیاز ،حق هر فرد و خانواده ایرانی است.دولت موظف است با رعایت الویت برای آنها که نیازمند ترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه ی اجرای این اصل را فراهم کند. یکی از حقوقی که انسان ها باید از آن برخوردار باشند حفظ و مصون ماندن مسکن و منزل آنها از هرگونه تعرض و تجاوز است.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات جرم زورگیری چیست؟
مجازات جرم زورگیری در جامعه ای آرمانی سردمداران یک کشور در حال سعی و تلاش برای ایجاد صلح و امنیت تمام شهروندان عضو آن جامعه هستند. پدیده ی زورگیری به معنی گرفتن و به غارت بردن اموال دیگران با توسل به زور و اجبار است.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات جرم حبس کردن زن در خانه توسط شوهر
مجازات جرم حبس کردن زن در خانه توسط شوهر انسان اشرف مخلوقات است و خداوند یکی از بزرگ ترین نعمت هایی که به انسان عطا کرده حریت و آزادی است و هیچ شخصی حق گرفتن این امتیاز بزرگ را از آدمی ندارد مگر در مواردی که طبق قانون در جامعه مشخص شده باشد و اگر آن ها رعایت نشوند باعث به خطر افتادن منافع دیگران و جامعه خواهد شد.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات جرم افتراء چیست؟
مجازات جرم افتراء چیست؟ اعاده حیثیت یا همان افتراء که ما در میان عامه مردم ممکن است بشنویم یا با آن برخورد کنیم به معنی همان تهمت زدن به دیگران است ،یعنی اتهام جرمی را به دیگری زدن اما قادر نباشیم آن را اثبات کنیم.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
خیارات و انواع آن
خیارات انسان موجودی اجتماعی و تکامل پذیر است ؛در دنیای امروزه انسان ها با یکدیگر در تعامل و دادو ستد بوده اند و معاملاتی انجام می دهند. ممکن است در اصطلاحات حقوقی واژه ای به نام خیارات را شنیده باشید. خیارات به معنی اختیاراتی است که قانون گذار به طرفین معامله برای برهم زدن معامله داده است.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
تغییر مقررات مربوط به تکرار جرم
تغییر مقررات مربوط به تکرار جرم مقصود از تکرار جرم در این قانون،آن است که مرتکب پس از محکومیت قطعی نسبت به رفتار مجرمانه،دوباره مرتکب جرم دارای مجازات تعزیری درجه ی یک تا پنج شود؛صرف نظر از اینکه هر دو جرم از عناوین مجرمانه ی واحد باشند یا مختلف.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
تجویز مجازات های تعزیری در محکومیت به مجازات های درجه های هفت و هشت
تجویز مجازات های تعزیری در محکومیت به مجازات های درجه های هفت و هشت مجازات تکمیلی ،مجازاتی است که افزون بر مجازات اصلی برای مجرم تعیین می شود و باید در حکم دادگاه قید شود.ماده23قانون مجازات اسلامی(1392)ناظر به مجازات تکمیلی اختیاری است؛به عبارت دیگر،دادگاه هنگام تعیین کیفر،چون نوع مجازا اصلی را صرف نظر از میزان آن برای تنبیه بزهکار کافی نمی داند،به عنوان تکمیل مجازات اصلی با لحاظ خصوصیات متهم و رعایت شرایط قانونی،یک یا چند مجازات را به عنوان مجازات تکمیلی تعیین می کند.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
صلاحیت دادگاه ویژه روحانیت
صلاحیت دادگاه ویژه روحانیت دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت مستقیما زیر نظر رهبر ایران فعالیت کرده و روند دادرسی در آن نیز با قوه قضائیه و سایر دادگاه های ایران متفاوت است. این دادگاه و دادسراها به منظور رسیدگی به جرائم روحانیان و یا به تعبیری ،روحانی نمایان تشکیل شده است،و از نظر صلاحیت،صلاحیت دادگاه روحانیت یک نوع صلاحیت شخصی و مبتنی بر شخصیت خاص مرتکب است.    
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
صلاحیت دادگا های نظامی
صلاحیت دادگا های  نظامی مراجع اختصاصی رسیدگی مراجعی هستند که اصولا صلاحیت رسیدگی به هیچ جرمی را بجز مواردی که قانون گذار صراحتا در اختیار آنها قرار داده است را ندارند.دادگاه نظامی،مرجعی است که بر عملکرد افراد نظامی ،نظارت و رسیدگی می کند. مطابق اصل87 قانون اساسی:محاکم نظامی موافق قوانین مخصوصه در تمام مملکت تاسیس خواهد شد.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
توهین به مقام بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام رهبری
توهین به مقام بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام رهبری انقلاب اسلامی یکی از بزرگ ترین و بهترین تحولاتی بود که در ایران رخ داد،که تمام خصایص یک جامعه ای آرمانی را دارا بود. بنیان گذار این انقلاب حضرت امام خمینی(ره)،یکی از بزرگ ترین و عادل ترین مردان آن دوره بود.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مقایسه ی استثناعات مسئولیت کیفری سال1370با سال1392
مقایسه ی استثناعات مسئولیت کیفری سال1370با سال1392 مسئولیت افراد به دو قسم حقوقی و کیفری تقسیم می شود که مسئولیت حقوقی بدین صورت است که خسارتی به مجنی علیه وارد شده و باید آن خسارت نقدا پرداخت شود مثل تصادف غیر عمدی که ماشین شخص الف به ماشین شخص ب وارد می کند و باید خسارت ماشین را پرداخت کند ؛اما مسئولیت کیفری یعنی شخص الف مرتکب جرمی شده و باید مجازات شود مانند مسلمانی که مشروبات الکلی مصرف می کند.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
افشای اسرار حرفه ای
افشای اسرار حرفه ای راز داری و محافظت از اسرار دیگران که به عنوان امانت در اختیار انسان قرار می گیرد یکی از فضائل اخلاقی و یکی از صفاتی است که در آیات و احادیث به آن اشاره های فراوانی شده است. و قطعا هر کس این امر مهم را زیر پا گذارد و راز دیگری را افشا کند،خود گرفتار افشای راز و سرش خواهد شد.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
صلاحیت اختصاصی هر یک از مراجع رسیدگی
صلاحیت اختصاصی هر یک از مراجع رسیدگی مراجع رسیدگی نخستین:مراجعی هستند که پس از تکمیل تحقیقات مقدماتی در دادسراها اولین مرحله رسیدگی به اتهام متهم را بر عهده دارند و رسیدگی آنها مسبوق به رسیدگی دادگاه دیگری نیست.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
تهدید اشخاص
تهدید اشخاص حق آزاد بودن از هرگونه ترس و واهمه یکی از آرمان ها و اهداف اعلامه ی جهانی حقوق بشر و رسیدن به جهانی است که در آن همه ی افراد بشر از ترس و واهمه آزاد باشند. از دیدگاه قانون مدنی جرم تهدید یعنی دادن وعده ی انجام عملی در ارتباط با شخص دیگر که وی را در آینده متضرر خواهد کرد.وعده ی داده شده باید در فرد تهدید شده اثر کند.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
توهین مشدد به اعتبار جنسیت یا سن طرف توهین
توهین مشدد به اعتبار جنسیت یا سن طرف توهین گاهی در بعضی از مواقع معیار هایی باعث تشدید جرم می شود از جمله زن بودن و صغیر بودن مجنی علیه حقوق کیفری اصولا حقوقی غیر شخصی است،یعنی همه ی افراد و تابعان آن را شامل می شود و این حقوق برایشان یکسان است.اما حمایت از جنسیت زن،به دلیل تفاوت و ساختار طبیعی آفرینش او و همچنین اطفال که از لحاظ روحی و جسمی انان را آسیب پذیر تر می کند در قانون به آن توجه بیشتری شده است.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات جرم اسید پاشی چیست؟
مجازات جرم اسید پاشی چیست؟ یکی از وحشت ناک ترین جرایمی که می توان راجع به آن بحث نمود جرم اسید پاشی و مجازات مربوط به آن می باشد. اسید محلولی شیمیایی است که با پاشیدن یا فرو بردان اعضا در آن یا خوراندن آن به شخص یا تزریق و...می تواند به مجنی علیه آسیب های جدی وارد کرد.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
باردار بودن زن محکوم به قصاص
باردار بودن زن محکوم به قصاص فرزند یکی از بزرگ ترین و زیباترین نعت های خداوند است که به آدمی عطا کرده و با پا به عرصه گذاشتن این فرشتگان الهی،زندگی انسان رو به سمت روشنی خواهد رفت. موضوع قابل بحث این است اگر زنی باردار باشد و مرتکب جرمی شود و حکم به قصاص آن زن صادر شود چه تکلیفی دارد؟  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
پنج نکته برای گرفتن مقرره ی بیکاری از بیمه به علت ویروس کرونا
 "به خاطر کرونا بیکار شده اید ؟"  پنج نکته برای گرفتن مقرره ی بیکاری از بیمه     با وجود همه گیری ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی عملا بسیاری از بنگاههای اقتصادی مثل شرکتها ،کارگاهها یا حتی بسیاری از اصناف تعطیل شده اند و افراد زیادی امکان ادامه کار ندارند و ناخواسته بیکار شده اندوبا مشکلات فراوانی درگیرمیشوند زیرا نمی دانند که میتوانند ازمزایای بیمه بیکاری استفاده کنند یا حتی با علم به آن ناخواسته طوری رفتار میکنند که شرایط گرفتن مبلغی که حق شان است را از بین میبرند ویا کلی زمان و هزینه صرف میکند و بعد متوجه می شوند که اصلا مشمول بیمه بیکاری نبوده اند ما دراینجا پنج نکته را بیان میکنیم تا با دانستن آن دچار مشکل نشوید .
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
دیه صورت و جوارح
دیه صورت و جوارح در جهان هستی انسان های بسیاری در کنار هم زندگی می کنند که هر کدام به چهره ای خاص مختص به خود وجود دارند،زیبایی چهره یکی از مهم ترین مسائلی است که آدمی به آن توجه بسیاری دارد و همین زیبایی چهره تاثیرات بصری فراوانی بر دید دیگران باقی می گذارد.حال ممکن است شخصی باعث آسیب به آن شود که باید دیه آن را پرداخت کند.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مجازات شرکت در جنایت
مجازات شرکت در جنایت عنصر معنوی یکی از عناصر تشکیل دهنده ی جرم است و چنانچه کسی تصمیم به ارتکاب جرمی بگیرد و جرمی رامرتکب شود مباشر جرم نامیده می شود؛و چنانچه برای ارتکاب جرمی دو یا چند نفر با هم مشارکت نمایند و همه ی آنها در عملیات مجرمانه مداخله کنند ،اعم از اینکه میزان و تاثیر و اقدامات آنها با هم برابر باشد یا نه،به آنها شریک جرم گفته می شود.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
توسعه ی جایگزین های حبس در موارد تعدد جرم
توسعه ی جایگزین های حبس در موارد تعدد جرم برای سال های طولانی مجازات حبس به عنوان مجازات اصلی یا اثر ترهیبی و ترذیلی اعمال می شده است ؛اما روند افزایش پرونده های کیفری و چرخه ی بازگشت مجرمین به زندان نشان داده است که زندان به رغم آن که در اغلب کشور های جهان مجازات رایج محسوب می شود ،اصرات اصلاحی لازم را ندارد.افزون بر این،زندان سبب وارد زیان شدید اقتصادی به جامعه،خروج کامل فرد از حیات اجتماعی و تراکم مشکلات خانواده وی می شود.در واقع امروزه اصلاح مجرمین در پرتو اجرای مجازات حبس با تردید جدی مواجه شده است؛به نحوی که می توان گفت اثر عمده ی مجازات حبس ،جداکردن بزهکاران از جامعه است.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
انواع طلاق
انواع طلاق طلاق در لغت به معنی رهایی و آزادی است .در جامعه امروز متاسفانه درصد بالایی از ازدواج ها به طلاق منجر می شود. طلاق به سه دسته تقسیم می شود که شامل بائن،رجعی و خلع است. طلاق بائن به طلاقی اطلاق می شود که مورد پس از ثبت طلاق امکان بازگشت و رجوع به زن را ندارد که خود4 مورد است:  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
آدم ربایی و مجازات آن
مجازات جرم آدم ربایی و صلاحیت رسیدگی به آن 1_قانون کاهش مجازات حبس تعزیری (1399)،مجازات آدم ربایی موضوع ماده ی621قانون مجازات اسلامی(تعزیرات1375)را صرف نظر از کیفیات مشدده،به دو قسم تقسیم کرده است.چنانچه ارتکاب رکن مادی بزه آدم ربایی با عنف یا تهدید باشد،مجازات مرتکب،حبس درجه چهار و در غیر این صورت (با حیله یا به هر نحو دیگر)حبس درجه پنج خواهد بود و در مواردی که سن مجنی علیه کمتر از پانزده سال تمام باشد یا ربودن توسط وسیله نقلیه انجام شود یا به مجنی علیه آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود،مجازات آن مطابق قسمت دوم ماده 621 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات1375)حداکثر مجازات مقرر در قانون خواهد بود که با توجه به میزان مجازات ،وفق قانون جدید،حسب مورد حداکثر حبس درجه چهار یا درجه پنج است.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
فسخ نکاح
فسخ نکاح   ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم ترین مسائلی است که در دین و سنت ها به آن اشاره و توصیه های فراوانی شده است،که تاثیرفراوانی برسلامت روانی افراد و جامعه می گذارد.   اما گاهی اوقات اتفاق می افتد  که زوجی دیگر قادر به ادامه زندگی در کنار هم نیستند و به ناچار ازیکدیگر جدا می شوند اما مسئله دیگر اینکه گاهی بعد از ازدواج زن یا شوهر اقدام به فسخ نکاح می کنند.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مزاحمت تلفنی
مزاحمت تلفنی گاهی برای اشخاص پیش می آید که افرادی به قصد آزار و اذیت روحی و روانی و بر هم زدن آرامش طرف و از هم پاشیدن زندگی وی و ایجاد مشکلات برای شخص اقدام به مزاحمت تلفنی می کنند که در این باب قانون گذار در ماده 641قانون مجازات اسلامی هر گونه مزاحمت برای افراد را جرم شناخته و به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد کرد.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
حذف نام همسر سابق از شناسنامه
حذف نام همسر سابق از شناسنامه در جامعه امروزه متاسفانه خیلی از زن و شوهر ها دیگر قادر به ادامه زندگی در کنار هم نیستند و به ناچار از یکدیگر جدا می شوند ،در این میان خیلی از آن ها به صورت توافقی یعنی به نوعی بر سر مسائل مانند مهریه،حضانت فرزندان و... با یکدیگر به توافق می رسند و اقدام به طلاق توافقی می کنند که پرسه آن یک ماه بیشتر طول نمی کشد.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
آیا زنی که از مستمری همسر اولش استفاده می کند با ازدواج مجدد باز هم امکان استفاده از آن وجود دارد؟
آیا در صورت فوت مرد و ازدواج مجدد خانم،بازهم امکان استفاده از حقوق و مستمری همسر سابق وجود دارد؟ خداوند انسان هارا جفت آفریده تا در کنار هم به تکامل و آرامش دست پیدا کنند،بسیاری از زنان که همسر اول آن ها فوت میکند فکر می کنند که با ازدواج مجدد آنها مستمری که از شوهر اولشان دریافت می کردند قطع می شود،در حالی که اینطور نیست،به موجب بند یک ماده 48 قانون حمایت خانواده مصوب سال1391و آئین نامه اجرائی مربوط مصوب 27بهمن سال 1393قوه قضائیه،ازدواج دائم همسر یا همسران بیمه شدگان یا مستمری بگیران متوفی،مانع استمرار در پرداخت مستمری فوت و سایر مزایای جانبی متعلقه به آنان نخواهد بود.بر این اساس حتی کسانی که در گذشته نیز به دلیل ازدواج مستمری شان قطع شده است،از تاریخ تصویب این قانون یعنی هفتم اردیبهشت ماه سال1392امکان مراجعه به شعب تامین اجتماعی و برخورداری از مزایای مستمری برایشان فراهم است.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
هر آنچه در رابطه با نفقه فرزندان باید بدانید
نفقه فرزندان فرزندان بزرگ ترین موهبت الهی به پدر و مادر هستند که دارای حق و حقوقی از آنها می باشند.برطبق ماده 1199قانون مدنی نفقه فرزند بر عهده پدر است و طبق ماده1204قانون مدنی نفقه اقارب عبارت است از:مسکن،البسه،غذاو اثاث والبیت به قدر حاجت با در نظر گرفتن استطاعت منفق پرداخت نفقه در درجه اول بر عهده پدر است  و در صورت نبود و اسطاعت پدر بر عهده مادر و سایرین است
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
حضانت فرزند
حضانت فرزند طرح دعوی بر سر حضانت فرزند ثمره طلاق و جدا شدن زن و شوهر از یکدیگر است. حضانت فرزند چه دختر و چه پسر تا سن۷سالگی با مادر است و پس از آن با پدر است اما مواردی است که باعث سلب حضانت از شخص می شود؛ 
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
نکات مهم در مورد بیع شرط
نکات مهم در مورد بیع شرط بیعی که در آن شرط شود که اگر فروشنده تا مدت معینی ثمن دریافتی را به خریدار مسترد نماید حق فسخ معامله را داشته باشد، را بیع شرط گویند، مقررات بیع شرطی طی مواد ۴۵٨ ‏الی ۴۶۳ قانون مدنی تبیین گردیده است.بیع شرط یکی از معاملات با حق استرداد است که سابقه طولانی در حقوق ایران دارد.مشتری در برابر وجهی که به بایع(فروشنده) می دهد ملکی را علی الظاهر خریداری می نماید ولی ملک در تصرف بایع باقی می ماند که بابت ربح تحت عنوان اجاره ماهیانه مبلغی پرداخت می نماید.شرایط بیع شرط همان شرایط اساسی معاملات است که در ماده ی 190 ق.م. آمده است اما شرطی که در ضمن چنین بیعی قرار می گیرد در صورتی صحیح خواهد بود که خود دو شرط را داشته باشد؛
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
طرح دعوا تبعه خارجی
طرح دعوی در مورد قرارداد پیمانکاری بین یک فرد تبعه خارجی با یک شرکت خصوصی در ابتدا باید در مورد صلاحیت دادگاه در این موضوع این نکته را ذکر نمود که اگر قرارداد فیمابین افراد مذکور به موجب قرارداد کارگر وکارفرمایی منعقد می گشت به استناد ماده ۱۵۷ قانون کار صلاحیت رسیدگی با مراجع حل اختلاف می بود اما از آنجایی که یک قرارداد پیمانکاری منعقد گشته است به درستی دادگاه صالح همان دادگاه عمومی حقوقی می باشد.  
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مواردی مهم در خصوص چک پول
مواردی در خصوص طرح دعوی مطالبه وجه چک در ذیل ذکر گردیده:   ۱- دریافت گواهینامه عدم پرداخت وجه چک از بانک،تا هنگامی که گواهینامه عدم پرداخت وجه چک را از بانک مربوطه دریافت ننموده باشید نمی توانید علیه صادرکننده چک و ظهرنویس ها اقامه دعوی نمایید.   ۲-باید توجه داشت حواله های صادره از سوی موسسات مالی و اعتباری و صندوق های قرضه الحسنه از شمول قانون چک مستثنا هستند و بعضی از مزایای مهم چک، را دارا نمی باشند از جمله اینکه قابل وصول از طریق اجرای ثبت نیستند و امکان درخواست تامین خواسته روی آنها فراهم نیست و….
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
نفقه زن پس از فوت شوهر
بلافاصله پس از اینکه زن و مرد به وسیله عقد دائم به زوجیت یکدیگر درآمدند، مرد ملزم به پرداخت نفقه به همسر خود می شود و حتی نفقه زن پس از فوت شوهر نیز قابل مطالبه است.  پرداخت نفقه به قدری مهم تلقی می شود که قانونگذار درصورت عدم پرداخت آن به دو طریق ضمانت اجرا پیش بینی کرده است: مورد نخست این حق را به زن می دهد که در صورت عدم پرداخت نفقه به وی، دادخواست حقوقی مطالبه نفقه بدهد و نیز به عنوان مورد دوم می تواند به جرم  ترک انفاق از شوهر خود شکایت نماید.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم
نحوه طرح دعوای ضرر و زیان ناشی از جرم توسط بهترین وکیل کیفری تهران دعوای ضرر و زیان ناشی از جرم از سوی مدعی خصوصی  یا توسط وکیل خویش ممکن است در دادگاه کیفری یا دادگاه حقوقی مطرح شود. در صورتی که زیان‌دیده قصد داشته باشد موضوع را در دادگاه کیفری بررسی کند، پس از آنکه متهم تحت تعقیب قرار گرفت، زیان‌دیده می‌تواند تا قبل از اعلام ختم دادرسی، دادخواست ضرر و زیان خود را تسلیم دادگاه کیفری کند. مطالبه ضرر و زیان و رسیدگی به آن، مستلزم رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی است. دادگاه مکلف است ضمن صدور رأی کیفری، در خصوص ضرر و زیان مدعی خصوصی نیز طبق ادله و مدارک موجود، رأی مقتضی صادر کند، مگر آنکه رسیدگی به ضرر و زیان مستلزم تحقیقات بیشتر باشد که در این صورت، دادگاه رأی کیفری را صادر و پس از آن به دعوای ضرر و زیان رسیدگی می‌کند.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
دفاع مشروع
  در برخی موارد ممکن است افراد در معرض خطری قرار بگیرند که در آن زمان دسترسی به هیچ نهاد دولتی وجود نداشته باشد و یا مراجعه به آنها زمان بر باشد و موجب زیان بیشتری بشود   در این چنین شرایطی قانونگذار به اشخاص اجازه داده تا با رعایت شرایطی در برابر صدمات و آسیب هایی که در معرض آن قرار گرفته اند 
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
الزام به پرداخت خسارت عدم انجام تعهد (وجه التزام)
آیا امکان مطالبه هم زمان وجه التزام و الزام شخص به انجام تعهد وجود دارد:   در اینکه آیا وجه التزام،کیفر تخلف از انجام تعهد و نوعی مجازات مدنی است که برای متخلف از انجام تعهد درنظر گرفته شده یا این نهاد حقوقی (وجه التزام)نوعی جبران خسارت وارده به متعهد له است که از نقض تعهد به او وارد شده،جای بحث می باشد.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
هر آنچه که در خصوص الزام به تنظیم سند باید بدانیم
هر آنچه که در خصوص الزام به تنظیم سند باید بدانیم:   بر طبق ماده 220 قانون مدنی، عقود نه فقط طرفین قرارداد را به اجرای چیزی که در آن تصریح شده است، ملزم می‌کند بلکه طرفین قرارداد به همه نتایجی نیز که به موجب عرف و عادت یا به موجب قانون از عقد حاصل می‌شود، ملزم هستند.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
 
هر آنچه که در دعوای الزام به تحویل مبیع باید بدانید
هر آنچه که در دعوای الزام به تحویل مبیع باید بدانید:  در دعوی تحویل مبیع بین قضات دو نظریه وجود دارد:    نظریه اول :طبق مواد 46 و 47 قانون ثبت کلیه عقود و معاملات راجع به عین یا منافع  اموال غیر منقوله  که قبلا در دفتر املاک ثبت شده اند،الزامی است و در صورت عدم رعایت آن مقررات هیچ سندی در ادارات و محاکم پذیرفته نخواهد شد . لذا ادعای تحویل مبیع مستلزم ثبت آن در دفتر املاک و احراز مالکیت رسمی مدعی است.
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 6 دي 1400
ادامه مطلب ...
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح