امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
خیانت در امانت

خیانت در امانت

مستند قانونی این جرم ماده674قانون تعزیرات مصوب 1375است.هرگاه شخصی با سوء نیت مالی را که از طریق مالک یا متصرف قانونی آن به وی سپرده شده ذیل یک عقد امانی،شخص این اموال را استعمال یا تصرف یا تلف ومفقود کند،منجر به خیانت در امانت شده است.

تفاوت خیانت در امانت با کلاهبرداری در این است که هیچ گونه رفتار متقلبانه ای برای بدست آوردن این مال صورت نمیگیرد و با رضایت کامل متصرف این مال را در اختیار امین قرار می دهد و بعد از قرار گرفتن این مال دست امین آن شخص مرتکب این جرم می شود.

عنصر مادی خیانت در امانت

الف)رفتار فیزیکی امین

ب)شرایط اوضاع واحوال وقوع جرم

ج)نتیجه حاصل

رفتار فیزیکی

1-شخص با استفاده نامتعارف از مال منجر به خیانت در امانت می شود.مثال:شخص خودرویی را برای نگهداری در پارکینگ شخصی به امانت می گذارد اما آن شخص استفاده شخصی از آن خودرو انجام می دهد.

2-اتلاف کردن

الف)اتلاف کلی..مثال:شخصی خودرویی را به شخص امین واگذار می کند اما امین آن خودرو را آتش می زند.

ب)اتلاف جزئی.مثال:شخصی خودرویی را به امین واگذار می کند اما امین قسمتی از خودرو را معیوب می کند.

ج)تلف وصف یا کاهش دادن ارزش مادی مال.مثال:امین خودرویی را به امانت گرفته و اسید بر روی رنگ آن می پاشد و باعث کاهش قیمت مال می شود.

نکته:امین می تواند به تنهایی باعث اتلاف مال شود و یا مقدمات اولیه آن را فراهم کند.مثال:امین خودرویی را که به امانت گرفته لبه پرتگاهی قرار می دهد که با کوچک ترین تکانی خودرو به داخل پرتگاه پرت می شود.

3-مفقودکردن مال:هرگاه امین با سوء نیت مال را از دسترس مالک خارج کند یعنی عمل مفقود شدن انجام شود،البته اگر بدون سوء نیت باشد می توان فقط از شخص خسارت گرفت و عمل خیانت در امانت انجام نشده.

4-تصاحب کردن:یعنی امین رفتار های مالکانه بر روی مال انجام دهد یعنی آن را می فروشد و یا در گرو دیگری قرار می دهد یا منکر استرداد آن مال می شود

 

 
تعداد بازدید صفحه : 156
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح