امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
شما اینجا هستید : صفحه اصلی  -> مقالات حقوقی > فسخ نکاح >
فسخ نکاح

فسخ نکاح

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم ترین مسائلی است که در دین و سنت ها به آن اشاره و توصیه های فراوانی شده است،که تاثیرفراوانی برسلامت روانی افراد و جامعه می گذارد.

اما گاهی اوقات اتفاق می افتد  که زوجی دیگر قادر به ادامه زندگی در کنار هم نیستند و به ناچار ازیکدیگر جدا می شوند اما مسئله دیگر اینکه گاهی بعد از ازدواج زن یا شوهر اقدام به فسخ نکاح می کنند.

_آیا می خواهید در موردحل مشکلات مردم در محکمه اولین دستور رئیس عدلیه و راهکار های رفع اطاله دادرسی در دادگاه ها بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم اسید پلشی بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با انواع طلاق بدانید؟

طبق ماده1120قانون مدنی بیان می دارد که فسخ نکاح منجر به منحل شدن عقد می شود.فسخ نکاح زمانی اتفاق می افتد که عیوب مندرج در قانون در زن و مرد وجود داشته باشد و اثبات شود و هر یک از طرفین قبل از عقد از وجود آن بی اطلاع باشند.

موارد فسخ نکاح از جانب زن

طبق ماده1122قانون مدنی عیوب مرد برای فسخ نکاح شامل خصاء(اخته یا بیرون کشیدن بیضه)،عنن(ناتوانی جنسی)،مقطوع بودن آلت تناسلی و ناباروری مرد می باشد که در صورت وقوع هر یک از این عیوب در مرد که باعث عدم توانایی و برقراری رابطه جنسی در مرد می شود ،موجبی برای حق فسخ نکاح از سوی زن خواهدبود.

وکیل خوب

موارد فسخ نکاح از جانب مرد

عیوب زنان برای فسخ نکاح شامل قرن(ناهنجاری که مانع اعمال زناشویی می شود)،جذام(نوعی بیماری پوستی)،برص(نوعی بیماری پوستی)،افضاء(یکی شدن پشت و جلو)،زمین گیری و نابینای از هر دو چشم می باشد.

اما در یک مورد بین زن و مرد مشترک است که هر دو نفر می توانند اقدام به فسخ نکاح کنند که طبق ماده1121قانون مدنی جنون است اعم از اینکه ادواری باشد یا دائم باعث ایجاد حق فسخ نکاح می شود.

نکته1:هر یک از این موارد باید در حین عقد باشد تا مورد پذیرش باشد.

نکته2:اگر فسخ نکاح قبل از نزدیکی باشد یعنی زن باکره باشد مهریه ای به وی  تعلق نمی گیرد،البته اگر مرد ناتوانی جنسی داشته باشد نصف مهریه به زن تعلق می گیرد ولی در موراد دیگر در صورت عدم بکارت تمام مهریه به زن تعلق می گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر ودریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

وکیل خانواده

وکالت در تهران

وکیل با سابقه

تعداد بازدید صفحه : 72
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح