امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
صلاحیت دادگاه های ایران در مورد اتباع ایرانی که در خارج از کشور مرتکب جرم می شوند

صلاحیت دادگاه های ایران در مورد اتباع ایرانی که در خارج از کشور مرتکب جرم می شوند

ماده7 قانون مجازات اسلامی سال92بیان می کند تبعه ایرانی که در خارج از کشور مرتکب جرم تعزیری می شود و به ایران برگردد یا در ایران پیدا شود طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه خواهد شد.

در این رابطه سه شرط را بیان دارد:

1_رفتار ارتکابی طبق قانون ایران جرم انگاری شده باشد.مثال:توهین به مقدسات مذهبی که طبق ماده 513قانون مجازات اسلامی تعزیرات مصوب سال1375جرم انگاری شده است.

2_قانون منع محاکمه مضاعف ،یعنی اگر رفتاری هم به موجب قانون محل وقوع جرم مجازات برایش تعیین شده باشد و هم به موجب قانون ایران برای آن مجازات تعیین شده باشد اگر طبق قانون آن کشوری که مرتکب جرم شده مجازات شده باشد ایران نمی تواند به موجب همان جرم آن شخص را مجازات کند.مثال:کلاهبرداری

نکته:این قاعده و ماده در رابطه با جرایم تعزیری است و در جرایم حدود و قصاص دیه جاری نمی شود،مثلا اگر شخصی در خارج از کشور مرتکب جرم تجاوز به عنف شود و حتی اگر در آن کشور مجازات شده باشد اگر به ایران بازگردد ،کشور ایران می تواند آن را دوباره محاکمه کند.

3_موانعی که موجب می شو دادگاه های ایران برای مدت موقتی یا به طور دائم نتوانند به آن جرم رسیدگی کنند از قبیل:منع تعقیب،موقوفی تعقیب،موقوف اجرای مجازات،شرایط سقوط مجازات.مثال:ماده13 قانون آیین دادرسی کیفری که موارد موقوفی و تعقیب موقت اجرای مجازات را نام برده،در تبصره 2این ماده در مورد جنون گفته شده است،به این ترتیب که هر شخصی پس از ارتکاب جرم دچار جنون شود،تعقیب محاکمه آن متوقف می شود و یا جتی مجازات آن متوقف می شود تا زمانی که حال فرد مساعد شود برای ادامه روند پرونده.

اگر شخص مرتکب جرم شده و به ایران بازگشت در کدام دادگاه به جرم آن رسیدگی می شود؟

طبق ماده316قانون آیین دادرسی کیفری فردی که خارج از ایران مرتکب جرم شده و به ایران باز گردد در هر شهری که دستگیر شود ،دادگاه همان محل می تواند به جرم همان شخص رسیدگی کند.

 

تعداد بازدید صفحه : 160
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح