امروز سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
شما اینجا هستید : صفحه اصلی  -> پرسش و پاسخ >
پرسش و پاسخ
 
وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری
منتشر شده در تاریخ چهارشنبه 24 شهريور 1400
ادامه مطلب ...
CAPTCHA
فاطمه در تاریخ يكشنبه 4 مهر 1400 :
سلام خسته نباشید ببخشید میخاستم بدونم اگر دزدی به خانه امد و با چاقویی به ادم حمله کرد وبا آن چاقو ما دزد رو بکشیم آیا قتل عمد هست این؟ چه حکمی داره؟
هر انسانی حق دارد در هنگام مواجه شدن با خطر به دفاع از جان، مال و ناموس خود و افرادی که دفاع از آنها بر وی واجب است، اقدام کند.لذا جهت کشتن سارقی که به منزل شما هجوم آورده است بایستی شرایط مذکور در ماده ۱۵۶ قانون مجازات اسلامی موجود باشد. ماده 156 می‌گوید: هرگاه فردي در مقام دفاع از نفس، عرض، ناموس، مال يا آزادي تن خود يا ديگري در برابر هرگونه تجاوز يا خطر فعلي يا قريب‌الوقوع با رعايت مراحل دفاع، مرتکب رفتاري شود كه طبق قانون جرم محسوب مي‌شود، در صورت اجتماع شرايط زير مجازات نمي‌شود: الف– رفتار ارتكابي براي دفع تجاوز يا خطر ضرورت داشته باشد. ب– دفاع مستند به قراین معقول یا خوف عقلایی باشد. پ– خطر و تجاوز به‌سبب اقدام آگاهانه يا تجاوز خود فرد و دفاع ديگري صورت نگرفته باشد. ت– توسل به قواي دولتي بدون فوت وقت عملاً ممكن نباشد يا مداخله آنان در دفع تجاوز و خطر مؤثر واقع نشود. پس با توجه به شرایط ماده ۱۵۶ قانون مجازات اسلامی اگر صاحب خانه پس از دفع خطر دزد مجدد خودش چاقو را بردارد و به سارق حمله ور شود و او را بقتل برساند مشمول ماده ۱۵۶ نمی گردد.
مهسا در تاریخ يكشنبه 4 مهر 1400 :
سلام وقت بخیر میخواستم بدونم اگر زنی مهریه خودش رو در مقابل طلاق توافقی ببخشه میتونه تو زمان عده رجوع کنه و مهریشو طلب کنه؟
وفق ماده 1146قانون مدنی طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد ،در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق بگیرد ،اعم از اینکه مال مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیش تر و یا کمتر از مهر باشد.در اینجا با توجه به توافقی که صورت یافته است اگر زن به مهری که بخشیده است رجوع نماید،مرد هم می تواند به زندگی مشترک رجوع نماید و توافقات بر طلاق منحل می گردد و همان طور است در طلاق مبارات که در آنجا میزان توافق بر مهر نمی تواند بیش از مقدار مهریه باشد ،اما در طلاق خلع این امکان وجود دارد،
مهدیار در تاریخ يكشنبه 4 مهر 1400 :
اگر زنی شوهر داشته باشد و با مردی زنا کند میتواند از همسر خود جدا شود و با آن مرد ازدواج کند؟
وفق ماده 1054قانون مدنی زنای با زن شوهردار یا زنی که در عده رجعیه است موجب حرمت ابدی است یعنی مرد با آن زن تا آخر عمر نمی تواند ازدواج نماید.
صدف در تاریخ يكشنبه 28 شهريور 1400 :
سلام.خسته نباشید.والدین من ۱۹ ساله که جدا شدن.من ۷ سالم بود.روز طلاق پدربزرگم و پدرم امضا زدن که خرج من رو بدن چون پدرم اعتیاد داشت،پدربزرگم قبول کرد که بده.اما تو این ۱۹ سال دریغ از هزارتومن پول.میتونم اقدام کنم واسه نفقه؟؟؟حداقل پول جهیزیه بدن.پدرم مجهول المکان هستش حتی روزنامه هم عکسش رو دادیم و اینا میگن ازش خبر نداریم.حقمو میخوام.میتونم بگیرم؟
باسلام،مستند به ماده 1206قانون مدنی ،اصل بر این است که نفقه گذشته اقارب (خویشان واجب و النفقه )قابل مطالبه نیست لذا حتی در صورت قول دادن به پرداخت و عدم انجام این تعهد نمی توان پدر را به پرداخت نفقه مربوط به ایام گذشته فرزندان ،ملزم ساخت.اما صرفا در خصوص نفقه ایام گذشته همسر این امکان وجود دارد.
نسترن در تاریخ يكشنبه 19 بهمن 1399 :
با سلام. من یک هفته است که طلاق گرفتم و پدرم بیمه تامین اجتماعی میریخت و الان پدرم فوت شده است. آیا میتوانم از مستمری پدرم استفاده کنم؟ چه مدت از زمان طلاق باید گذشته باشد؟
ابتدا با مراجعه به شورای حل اختلاف محل زندگی خود چنانچه حصر وراثت انجام شده از شورا رأی انحصار وراثت پدر را دریافت نمایید در غیراین صورت اقدام به ثبت دادخواست حصر وراثت نموده و با مراجعه به ثبت احوال اطلاعات تمامی وراث را پرینت گرفته و در اختیارشما قرار خواهند داد 3- با ثبت حصر وراثت ،به ثبت دادخواست تقسیم ترکه اقدام نمایید مدارک مورد لزوم شما اطلاعات شناسناسنامه و کارت ملی تمام ورثه،استشهادیه حصر وراثت (با حضور دردفتر اسناد رسمی اقدام به ثبت ودریافت نمایید)،فرم ارزش اموال متوفی، گواهی واریز مالیات (با مراجعه به اداره دارایی دریافت کنید) مستمری در صورت عدم رضایت وراث دیگر به نسبت سهم الارث پسر دو برابر سهم دختران و مادر به نسبت سهم الارث خود تعلق میگیرد.
علیرضا در تاریخ يكشنبه 19 بهمن 1399 :
لطفا راهنمايي بفرماييد اگر بخواهم سند ماشين خود رو كلا به نام پسر 25 ساله خود بنمايم از كجا بايد شروع كنم؟
باسلام.ابتدا از طریق مراکز تعویض پلاک نسبت به بنام کردن پلاک به نام ایشان اقدام و سپس از طریق یکی از دفاتر اسناد رسمی نسبت به انتقال سند اقدام کنید
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح