امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
افشای اسرار حرفه ای

افشای اسرار حرفه ای

راز داری و محافظت از اسرار دیگران که به عنوان امانت در اختیار انسان قرار می گیرد یکی از فضائل اخلاقی و یکی از صفاتی است که در آیات و احادیث به آن اشاره های فراوانی شده است.

و قطعا هر کس این امر مهم را زیر پا گذارد و راز دیگری را افشا کند،خود گرفتار افشای راز و سرش خواهد شد.

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم افتراء بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم تهدید اشخاص بدانید؟

_آیا می خواید در رابطه با مجازات جرم هتک حرمت منزل یا مسکن اشخاص توسط مقامات و مامورین دولتی بدانید؟

سر در لغت به معنی پنهان کردن مطلبی در دل است و به این معنی که سخن پنهان کسی را در دل نگهداشت؛اما جز در موارد خاص ،وصف مجرمانه ندارد.قانون تعزیرات در رابطه با شخصی که به مناسبت شغل یا حرفه ی خود محرم اسرار مردم می شود چنین اشعار دارد:

اطبا و جراحان و ماماها ودارو فروشان و کلیه ی کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه ی خود محرم اسرار مردم می شوند،هرگاه در غیر موارد قانونی اسرار مردم را فاش کند،با توجه به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری ،مجازات افشاء اسرار شغلی یا حرفه است به 45روز تا6ماه حبس تقلیل یافته است و یا به یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شوند.

وکیل قوی

البته متن این ماده تنها نسبت به افرادی است که نوع شغل یا حرفه ی آنها موجب دسترسی آنان به اسرار مردم ،که نوعا داعی بر پنهان کردن آن دارد ،می شود و علاوه بر موارد مذکور در ماده قانون می توان وکلای دادگستری،کارشناسان رسمی،ماموران تشخیص و سایر مراجع مالیاتی ،قضات،سر دفتران اسناد رسمی ،مترجمان رسمی و ماموران انتظامی را در زمره ی این افراد قرار داد.

سیر تا پیاز داستان قاتل پاکدشتی که17کودک و3بزرگسال را کشت!

نکته:در صورتی که قانون کسی را ملزم به افشای سر کرده باشد آن فرد مشمول این ماده نمی شود.مثال:قانون طرز جلوگیری از بیماری های آمیزشی و بیماری های واگیر دار و با قانون راجع به نسبت و گزارش اجباری بیماری های سرطانی.

وکیل پایه یک

بنابر این افشا کردن اسرار شامل مطلع کردن حتی یک نفر هم می شود.

نکته1:شخص برای تحقق جرم افشای اسرار حرفه ای شغل خود باید عمل آن عامدا باشد مثلا در خواب،مستی،بیهوشی و یا تحت تاثیر هیپنوتیزم نبایدباشد.

نکته2:این جرم،مطلق است و حتی اگربه  صاحب آن سر ضرری هم وارد نشود باز هم مرتکب جرم شده است و تعقیب و مجازات کیفری در پی دارد.

برای دریافت مشاوره و اطلاعت بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86122587

86120774  

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

تعداد بازدید صفحه : 47
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح