امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
مجازات جرم افتراء چیست؟

مجازات جرم افتراء چیست؟

اعاده حیثیت یا همان افتراء که ما در میان عامه مردم ممکن است بشنویم یا با آن برخورد کنیم به معنی همان تهمت زدن به دیگران است ،یعنی اتهام جرمی را به دیگری زدن اما قادر نباشیم آن را اثبات کنیم.

وکیل قوی

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم توهین مشدد به اعتبار سن و جنسیت طرف مقابل بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با صلاحیت دادگاه های نظامی بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم مزاحمت تلفنی بدانید؟

افتراء در قانون مجازات اسلامی به دو صورت است:

1_افتراء قولی (کلامی):افتراء قولی باهدف فریب دیگران و بردن آبرو و اعتبار شخص ؛اتهام جرمی را به دیگری نسبت می دهیم بدون آنکه قادر به اثبات آن باشیم که در ماده 697قانون مجازات اسلامی صراحتا به آن اشاره شده است:

هر کس به وسیله ی اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله ی درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را صراحتا نسبت دهد یا آن را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا74ضربه شلاق یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد.

چگونه به تنهایی وکیل خود باشیم؟

تبصره:در مواردی که نشر آن امر اشاعه فحشا محسوب گردد هر چند بتواند صحت اسناد را ثابت نماید مرتکب به مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

2_افتراء عملی:یعنی شخصی به قصد متهم کردن و بردن آبرو و اعتبار دیگری به عمد مثلا شیئی یا وسیله ارتکاب جرم را در وسابل آن شخص مخفی کند تا آن طرف مقابل را مجرم جلوه دهد که در این رابطه هم در قانون699قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات صراحتا به آن اشاره شده است:

سارقان به دوست خودشان هم رحم نکردند!

هرکس عالما،عامدا به قصد متهم نمودن دیگری آلات و ادوات جرم یا اشیایی را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او می گردد بدون اطلاع آن شخص در منزل یا محل کسب یا جیب یا اشیایی که متعلق به او است بگذارد یا مخفی کند یا به نحوی متعلق به او قلمداد نمایدو در اثر این عمل شخص مزبور تعقیب گردد،پس از صدور قرار منع تعقیب و یا اعلام برائت قطعی آن شخص ،مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و یا تا74ضربه شلاق محکوم می شود.

در تحقق جرم افتراء باید به چند نکته توجه داشت:

1_اینکه اتهام صراحتا و واضح به شخص نسبت داده شود.

2_شخصی که طرف مقابل را متهم می کند و به او افتراء می زند باید با انگیزه و هدف بردن آبرو و اعتبار شخص این کار را انجام دهد.

3_آن افتراء را به دیگران منتشر کند یعنی اگر شخصی در نزد خود کسی را قاتل بداند صرفا برای ایجاد جرم افتراء کافی نیست. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید:

86120774

86122587

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

تعداد بازدید صفحه : 36
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح