تماس مستقیم با وکیل
09124464865
تماس با وکیل : 09124464865
امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
صلاحیت رسیدگی دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب به منظور رسیدگی و جلوگیری از جرائمی که قبل از پیروزی انقلاب برای تحکیم رژیم پهلوی و ایجاد حفظ و نفوذ بیگانگان صورت گرفته است یا پس از پیروزی انقلاب بر ضد انقلاب اسلامی ملت ایران روی داده یا می دهد در سال1357تاسیس شده است.

صلاحیت دادگاه انقلاب

بر طبق ماده303 قانون آیین دادرسی کیفری ،جرائمی که رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاه انقلاب است به شرح زیر است:

1_جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی

2_محاربه و افساد فی الارض

3_بغی(قیام مسلحانه گروهی در برابر اساس نظام جمهوری اسلامی ایران)

4_تبانی و اجتماع علیه جمهوری اسلامی ایران یا اقدام مسلحانه یا احراق

5_تخریب و اتلاف اموال به منظور مقابله با نظام

6_توهین به مقام بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام رهبری

7_تمام جرائم مربوط به مواد مخدر ،روان گردان و پیش سازهای آن و قاچاق اسلحه،مهمات و اقلام و مواد تحت کنترل

8_سایر مواردی که به موجب قوانین خاص در صلاحیت این دادگاه است.

 

نکته: دادگاه انقلاب در خصوص تمام جرائم مربوط به مواد مخدر منظور قانون گذار تمامی ارکان آن شامل کاشت،خرید،فروش،حمل،عرضه،صادرکردن،واردکردن و...را مدنظر دارد .

 

صلاحیت دادگاه انقلاب در قاچاق کالا

 در بیان قاچاق منظور صرفا قاچاق اسلحه ،مهمات و اقلام تحت کنترل است . به عنوان مثال ما می توانیم از جرایمی که در صلاحیت دادگاه  انقلاب است قاچاق کالا و ارز به اعتبار وجود قانون خاص در این زمینه و نه به صرف قاچاق بودن آن را نام ببریم.

البته قانون گذار در قاچاق تفکیک قاعل شده  و چنین بیان می دارد؛اگر قاچاق به صورت سازمان یافته(یعنی با برنامه ریزی توسط گروهی متشکل از سه نفر یا بیشتر)یا به شکل حرفه ای (یعنی با برنامه ریزی از سه بار چه به صورت تعدد و چه تکرار )ارتکاب یافته باشد،یاکالای قاچاق جزو کالاهای ممنوع باشد یا جرم ارتکابی مستلزم حبس و یا انفصال از خدمات دولتی باشد،رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

 

صلاحیت رسیدگی در قاچاق مشروبات الکلی

البته در قاچاق مشروبات الکلی گرچه جزو جرایم ممنوع است اما صلاحیت رسیدگی به آن از دادگاه انقلاب خارج است و در صلاحیت محاکم عمومی است و در صورتی که فرد متهم مرتکب یکی از جرائم داخل در صلاحیت دادگاه انقلاب شود اما آن به سن بلوغ زیر18سال تمام شمسی رسیده باشد ،قطع نظر از نوع جرم آن صلاحیت رسیدگی به جرم او در اختیار دادگاه کیفری یک ویژه رسیدگی به جرائم نوجوانان است و اگر هم این جرائم توسط فرد بالغ ارتکاب یابد،در صلاحیت دادگاه اطفال و نوجوانان است.

 

پرسش: هرگاه میان صلاحیت دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری یک تعارض ایجاد شود صلاحیت رسیدگی به جرم با کدام یک است؟

پاسخ: هرگاه در میان صلاحیت دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری یک تعارض ایجاد شود حق با دادگاه انقلاب است و دادگاه انقلاب به این جرم رسیدگی می کند.

 

بیشتر بدانید:صلاحیت رسیدگی دادگاه کیفری یک

 

محل استقرار دادگاه انقلاب

از نظر ترکیب و محل تشکیل دادگاه انقلاب باید گفت که این دادگاه اصولا در مرکز استان تشکیل می شود مگر اینکه استثنا در شهر هایی که قوه قضائیه تشخیص دهد.

چگونه بهترین وکیل را بشناسیم؟

دادگاه انقلاب یکی از دادگاه های اختصاصی است زیرا به موجب قانون فقط صلاحیت رسیدگی به جرائم خاصی را دارد.از آن جایی که دعوی کیفری یا حقوقی در رابطه با هر موضوعی معمولا تنها یک بار قابل طرح است مگر مواردی که از این قاعده مستثنی هستند لذا با کسب اطلاعات کافی و مشاوره با یک وکیل خوب و حرفه ای شما می توانید از اتلاف وقت در دادگاه ها جلوگیری و در کمترین زمان و بالا ترین سرعت ممکن به نتیجه مطلوب دست یابید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با صلاحیت دادگاه انقلاب و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

 

 

تعداد بازدید صفحه : 616
سئوالات خود را در مورد صلاحیت رسیدگی دادگاه انقلاب بپرسید :
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری درباره من خدمات وکالت مشاوره حقوقی ویدئو ها دانستنی های حقوقی اطلاعات مراجع قضایی پرسش و پاسخ بررسی یک پرونده
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح