امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
نکاتی در رابطه با ارث بردن اعضای خانواده از یکدیگر

نکاتی در رابطه با ارث بردن اعضای خانواده از یکدیگر

ارث یکی از موضوعات اجتماعی است که اصول و قواعد خاصی را به همراه دارد .ارث در لغت به معنی مالی است که از متوفی باقی می ماند و اصطلاحا به انتقال دارایی شخص متوفی به بازماندگان اطلاق می شود.

وکیل قوی

هرگاه شوهری فوت کند همسر او از اموالش ارث می برد اما به شرط آنکه آن ازدواج دائمی بوده،زیرا در ازدواج موقت زن و شوهر از یکدیگر ارث نمی برند،اما قانون گذار در قانون مدنی صریحا بیان نموده که اگر زن دائمی ،شوهر خود را به قتل برساند آن زن از همسر خودارثی نخواهد برد.

_آیا می خواهید در رابطه با حضانت فرزندان بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با محجوریت و اخذ حکم محجوریت بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با وضعیت مستمری زن از شوهراولش پس از ازدواج مجدد بدانید؟  

میزان ارثی که زن از شوهر خود می برد بسته به وجود فرزند از شوهر است و در اینجا تفاوتی نمی کند که آن فرزند مشترک باشد یا از همسران قبلی متوفی باشد.

در صورت عدم وجود فرزند میزان سهم الارثی که زن از همسر خود می برد یک چهارم و در شرایط وجود فرزند میزان سهم الارث زن به یک هشتم تقلیل می یابد.

مطابق با ماده ی 942 قانون مدنی اگر مردی دارای دو یاسه یا  چهار زن عقد دائم باشد و پس از مرگش در صورت وجود فرزندی یک هشتم اموالش بین زنان تقسیم می شود .و در صورت عدم وجود فرزند یک چهارم اموال به طور مساوی میان زنان تقسیم خواهد شد.

نکاتی در رابطه با نحوه ی ارث بردن:

1_میزان ارث شوهر دو برابر زن است یعنی اگر فرزندی از زن وجود نداشته باشد شوهر یک دوم و در صورت وجود فرزند شوهر یک چهارم اموال زن را ارث می برد.

2_در شرایطی که شوهر تنها وارث زن باشد تمام اموال زن به شوهر ارث می رسد ولی اگر شوهر فوت کند و زن تنها وارث او باشد همان میزان یک چهارم به زن ارث می رسد و مابقی جزو اموال دولت خواهد بود.

3_اگر متوفی همسر و پدر و مادر و فرزند(دختر و پسر)داشته باشد اموال او یک ششم به به پدر و یک ششم به مادر و یک هشتم ترکه به زن و بقیه اموال بین فرزندان به صورت پسر دو برابر دختر تقسیم می شود.

4_اگر تنها وارثان متوفی چند دختر باشند همه ی ترکه و اموال بین آنها به طور مساوی تقسیم می شود.

5_اگر تنها وارث متوفی چند دختر و مادرش باشند ،یک ششم ترکه به مادر و چهار ششم ترکه به دختران و یک ششم باقی مانده تقسیم بر پنج می شود و یک پنجم آن به مادر و چهار پنجم آن بین دختران تقسیم می شود.

6_اگر تنها وارث متوفی یک دختر با پدر و مادرش باشد ،یک ششم ترکه به پدر و یک ششم ترکه به مادر و سه ششم ترکه به دختر تعلق می گیرد و یک ششم باقی مانده تقسیم بر پنج می شود و یک پنجم به پدر و یک پنجم به مادر و س پنجم دیگر به دختر ارث می رسد.

7_اگر تنها وارث متوفی چند دختر با پدر مادر متوفی باشند؛یک ششم ترکه به پدر و یک ششم ترکه به مادر و بقیه چهار ششم ترکه بین دختر به طور مساوی تقسیم می شود.

8_اگر تنها وارث متوفی پدر و مادر او باشند؛یک سوم ترکه را مادرو دو سوم ترکه را پدر به ارث می برد اما در شرایطی که متوفی دو برادر یا یک برادر و دو خواهر یا چهار خواهر داشته باشد مادر یک ششم ترکه و پدر همان دو سوم ترکه به علاوه مابقی سهم الارث مادر که از یک سوم به یک ششم تقلیل یافته است را ارث می برد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه ی تقسیم ارث و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

 

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

 

تعداد بازدید صفحه : 8
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح