تماس مستقیم با وکیل
09124464865
تماس با وکیل : 09124464865
امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
مساحقه چیست و اثبت آن و مجازت آن چگونه است ؟

مساحقه یکی از جرائم  حدی و منافی عفت است که دین اسلام انسان را از انجام آن بازداشته و بشدت منع کرده است. مساحقه به عبارتی همجنس بازی زنان است و از این رو قانون گذار در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات سنگینی معین نموده است.

مساحقه چیست

مساحقه به چه معناست؟

مساحقه  از نظر لغوی به معنی ساییدن و پاک کردن و در اصطلاح حقوقی به معنی همجنس بازی زنان و یکی از انحرافات آنان به شمار می‌رود.

مجازات جرم مساحقه چیست؟

مطابق با ماده 239 قانون مجازات اسلامی مصوب سال1392مساحقه یک عمل حرام و جزو جرائم حدی به شمار می‌آید که حد مساحقه برای هر یک از طرفین صد ضربه شلاق است.
حد مساحقه درباره کسی ثابت می شود که بالغ ،عاقل، مختار و دارای قصد باشد و در حد مساحقه فرقی بین فاعل و مفعول و همچنین فرقی بین مسلمان و غیرمسلمان نیست.
لازم به ذکر است مساحقه اگر سه بار تکرار شود و بعد از هر بار حد جاری گردد در مرتبه چهارم حد آن قتل است.

جرائم حدی چیست؟

جرائم حدی به جرائمی گفته می شود که قانون گذار در قانون میزان ،نوع و کیفیت آن را مشخص نموده است و هیچ قاضی یا مراجع قضایی نمی تواند آن را تغییر دهد؛جرائم حدی عبارت اند از مساحقه،لواط،زنا،شرب خمر،قذف و...
پرسش: اگر زن شوهر داری مرتکب جرم مساحقه شود مجازات آن چه میزان است؟
پاسخ: همانطور که پیش تر بیان کردیم در جرم مساحقه تفاوتی میان زن شوهر دار و زن مجرد نیست و حد در هر دو مورد یکسان است.

توبه مرتکب در جرم مساحقه

اگر مساحقه کننده قبل از شهادت شهود توبه کند حد ساقط می‌شود اما توبه بعد از شهادت موجب سقوط حد نیست.
اگر مساحقه با اقرار شخص ثابت شود و وی پس از اقرار توبه کند قاضی می تواند از ولی امر تقاضای عفو نماید.
مساحقه
نکته: هرگاه دو زن که باهم خویشاوندی نسبی نداشته باشند بدون ضرورت برهنه زیر یک پوشش قرار گیرد به کمتر از صد تازیانه تعزیر می شود. منظور از تعزیر مجازات هایی است که قانون گذار می تواند میزان آن را با توجه به قانون تعیین نماید؛ در صورت تکرار این عمل و تکرار تعزیردر مرتبه سوم به هر یک صد تازیانه زده می‌شود.

نحوه اثبات جرم مساحقه

  • متهم چهار بار نزد قاضی اقرار کند
  • شهادت چهارمرد
  • علم قاضی
لازم به ذکر است قانونگذار در ماده ۲۴۱ قانون مجازات اسلامی چنین مقرر نموده است در صورت نبود ادله ی اثبات قانونی بر وقوع جرایم منافی عفت و انکار متهم هرگونه تحقیق و بازجویی جهت کشف امور پنهان و مستور از انظار ممنوع است. موارد احتمال ارتکاب با عنف،اکراه،آزار،ربایش یا اغفال یا مواردی  که به موجب این قانون در حکم ارتکاب به عنف است از شمول این حکم مستثنااست.

مرجع صالح به رسیدگی جرم مساحقه

در رسیدگی به جرم مساحقه با توجه به اینکه از جمله جرائم جنسی و منافی عفت است و مجازات آن صد ضربه شلاق حدی می باشد دادگاه صالح به رسیدگی این جرم دادگاه کیفری دو می باشد.

بیشتر بدانید : وکیل کیفری در تهران

مشاوره درباره جرم مساحقه

مجازات آن در شرع مقدس تعیین شده است. اثبات اجبار و اکراه در قانون  بسیار پیچیده است و برای هر کدام از این موارد نیاز به ادله محکمه پسند است. یک وکیل خوب  و حرفه ای می تواند با استفاده از راهکارهای موثر ما را در روند دادرسی پرونده یاری نماید تا در کمترین زمان و بالاترین سرعت ممکن به نتیجه مطلوب دست یابیم .
جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جرایم حدی و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
02186120774    02186122587
تعداد بازدید صفحه : 1012
سئوالات خود را در مورد مساحقه چیست بپرسید :
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری درباره من خدمات وکالت مشاوره حقوقی ویدئو ها دانستنی های حقوقی اطلاعات مراجع قضایی پرسش و پاسخ بررسی یک پرونده
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح