امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
توهین مشدد به اعتبار جنسیت یا سن طرف توهین

توهین مشدد به اعتبار جنسیت یا سن طرف توهین

گاهی در بعضی از مواقع معیار هایی باعث تشدید جرم می شود از جمله زن بودن و صغیر بودن مجنی علیه

حقوق کیفری اصولا حقوقی غیر شخصی است،یعنی همه ی افراد و تابعان آن را شامل می شود و این حقوق برایشان یکسان است.اما حمایت از جنسیت زن،به دلیل تفاوت و ساختار طبیعی آفرینش او و همچنین اطفال که از لحاظ روحی و جسمی انان را آسیب پذیر تر می کند در قانون به آن توجه بیشتری شده است.

وکیل قوی

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات حبس زن در خانه توسط شوهر بدانید؟

_ایا می خواهید دررابطه با قانون کار زن و نوجوان بدانید؟

_ایا می خواهید دررابطه با شرایط زن باردار محکوم به قصاص بدانید؟

ماده ی 619قانون مجازات اسلامی چنین بیان می دارد:

هرکس دراماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شوون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از دو تا شش ماه و تا74ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

نکته:منظور از تعرض در این ماده دست درازی و مزاحمت جسمانی است و منظور از اطفال ،کودکانی است که به سن بلوغ شرعی نرسیده اند.

انتقام وحشتناک عمه شیطان صفت از زن برادرش

و ماده ی 638قانون مجازات اسلامی چنین مقرر کرده است:

هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید ،علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دوماه یا تا74ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی باشد ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دوماه یا تا 74ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

تبصره:زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه یا از پنجاه هزار ریال تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

در نتیجه در صورت محرد بودن مرتکب مجرم بودن یا نبودن وی نسبت به قربانی،لزوما تاثیری در تحقق یا عدم تحقق جرم ندارد،مگر در شرایطی که عرفا نتوان آن عمل را تعرض ،مزاحمت یا توهین دانست.

وکیل پایه یک

نکته:به کار بردن هیچ لفظی برای تحقق جرم ضرورت ندارد.

در مورد مجازات مذکور در ماده ی 619با توجه به این که حداکثر آن بیش از 91روز حبس و حداقل آن کمتر از 91روز حبس می باشد؛اداره ی حقوقی قوه ی قضائیه طی یک نظریه مشورتی ،چنین اشعار داشته است:

نظر به اینکه مجازات حبس مندرج در ماده ی 619قانون مجازات اسلامی منطبق با بند2ماده ی 3قانون وصول برخی از درامد های دولت و مصرف آن در موارد معین می باشد،توجها به ماده ی مرقوم ،دادگاه مخیر است که به بیش از 3ماه حبس یا جزای نقدی از 70001ریال تا3000000ریال حکم بدهد،ولی چون در ماده ی 619علاوه بر مجازات حبس ،شلاق نیز عنوان شده لذا در مقام تخفیف دراین قسمت دادگاه می تواند،حسب مورد و اوضاع احوال و شرایط خاص متهم ،بر طبق ماده ی 22قانون مجازات اسلامی(38فعلی)عمل نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

تعداد بازدید صفحه : 42
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح