امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
نحوه تعیین صلاحیت دادگاه های کیفری

نحوه تعیین صلاحیت دادگاه های کیفری

پس از صدور قرار جلب توسط بازپرس یا دادیار و با موافقت دادستان و صدور کیفر خواست (تقاضانامه ی دادستان از مرجع رسیدگی مبنی بر صدور حکم به محکومیت و مجازات متهم)پرونده متهم جهت محاکمه و صدور حکم به مرجع رسیدگی یعنی دادگاه ارسال می گردد ؛یعنی با این عمل رسما دادستان از مرجع رسیدگی تقاضا دارد که متهم را با توجه به مدارک و شواهد علیهش محاکمه کند و حکم محکومیت آن را صادر کند.

وکیل قوی

مساله ای که دادستان باید به آن بسیار توجه کند صلاحیت مرجع رسیدگی است که هنگام ارسال کیفر خواست و تقاضا نامه ی مجازات متهم و نیز مرجع رسیدگی باید آن را رعایت کنند و نکته ی دیگر اینکه اصولا قوانین و مقررات مربوط به صلاحیت از جمله قوانین آمره و مربوط به نظم عمومی است که کلیه ی مراجع قضایی،اعم از مراجع تعقیب و مراجع حکم موظف به رعایت آن هستند و تخلف از آنها جایز نیست.

_آیا می خواهید در رابطه با استثناعات قواعد صلاحیت محلی بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با تغییر مقررات مربوط به تکرار جرم بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با صلاحیت دادگاه روحانیت بدانید؟

ارتباط قوانین صلاحیت با نظم عمومی

1-افراد ذینفع در رسیدگی کیفری نمی توانند بر خلاف آن با یکدیگر توافق کنند و مقررات مربوط به صلاحیت را نقض کنند.

2-اعتراض به مرجع رسیدگی در هر مرحله و زمانی امکان پذیر است.

3-مرجع رسیدگی از همان ابتدا باید صلاحیت خود را اعلام کند.

4-رای صادر شده توسط مرجع فاقد صلاحیت است و در مرجع تجدید نظر قابل نقض و اعتراض است.

صلاحیت در اصطلاحات حقوقی یعنی شایستگی یک مرجع برای رسیدگی به یک موضوع،که به سه دسته ذاتی،محلی و شخصی تقسیم می شود.

متهم قبل از دستگیری اسید خورد!

صلاحیت ذاتی

منظور از صلاحیت ذاتی آن موضوعی مدنظر است که شخص مورد اتهام قرار گرفته باشد که برای فهمیدن صلاحیت آن مراجع،ملاک هایی از قبیل صنف ،نوع و درجه،صلاحیت قضایی و غیر قضایی،حقوقی یا کیفری  در نظر گرفته شده است،به عنوان مثال امور جزایی در مراجع کیفری رسیدگی می شود.منظور از نوع یک دادگاه تعیین این نکته است که مرجع مزبور باید یک مرجع عمومی باشد یا اختصاصی.

مراجع عمومی اصولا صلاحیت رسیدگی به کلیه امور را دارند مگر اموری که صراحتا رسیدگی به آنها در صلاحیت مرجع دیگری قرر گرفته باشد.

مراجع اختصاصی اصولا صلاحیت رسیدگی به هیچ امری را ندارند مگر امور معینی که صراحتا در صلاحیت آن ها قرار گرفته است.

پس رسیدگی اصولا در دو مرحله است،مرحله بدوی که اگر کسی احساس کرد حکم بر علیه او صادر شده با اعتراض  پرونده را به مرحله ی دوم و بالاتر،تجدید نظر ارسال می کند تا برای رعایت عدالت و بار دیگر مورد بررسی قرار گیرد.

صلاحیت محلی

منظور از صلاحیت محلی یا همان صلاحیت نسبی صلاحیت مرجع محل وقوع جرم است ،یعنی دادگاه ها صلاحیت رسیدگی به جرائمی را دارند که در حوزه قضایی (از نظر قلمرو و مکانی)آنها صورت گیرد و در این رابطه ماده 310قانون آیین دادرسی کیفری اعلام کرده (متهم در دادگاهی محاکمه می شود که جرم در حوزه آن واقع شده است).

حال برای رسیدگی به جرایم مرکب یعنی جرایمی که مثلا کلاهبرداری وسایل متقلبانه آن در یک محل و وقوع جرم در محل دیگر باشد هر کدام از محل صالح به رسیدگی آن هستند اما الویت با آن دادگاهی است که اول شروع به رسیدگی کرده است و یا در یک نظر دیگر آن دادگاهی صالح است که محل وقوع آخرین جرم است.

راز جسد سلاخی شده درون گاری زباله کشف شد!

حال اگر وقوع جرم خارج از محدوده ایران باشد دادگاهی صالح به رسیدگی آن جرم است که متهم در آن قسمت از ایران یافت شود ولی اگر متهم از اتباع بیگانه باشد در دادگاه تهران به پرونده ی آن رسیدگی می شود ولی باز هم اگر دادگاه مناسب تری در محل وقوع جرم وجود داشت صالح به رسیدگی پرونده می باشد.

صلاحیت شخصی

منظور از صلاحیت شخصی یعنی صلاحیت مرجع رسیدگی برحسب شخصیت متهم صورت می گیرد به عنوان مثال جرائم اطفال کمتر از هجده سال تمام شمسی در دادگاه اطفال و نوجوانان رسیدگی می شود صرف نظر از نوع جرمی که صورت گرفته است و فقط شخصیت آن مجرم مدنظر است.

کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86122587

86120774

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

 

تعداد بازدید صفحه : 38
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح