تماس مستقیم با وکیل
09124464865
تماس با وکیل : 09124464865
امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
مجازات خرید و فروش عتیقه

خرید و فروش عتیقه

مسلما خرید و فروش عتیقه جزو مهم ترین موضوعاتی می باشد که به منابع ملی و سرزمینی یک جامعه مرتبط است و قانون گذار در قانون مجازات اسلامی برای مرتکبان خرید و فروش عتیقه ،عواقب و مجازاتی را با هدف حفظ منابع ملی و آثار تاریخی و باستانی ،در نظر گرفته است.

قاچاق عتیقه به چه معناست؟

به طور کلی، قاچاق عبارت است از وارد کردن یا خارج کردن کالاهایی که ورود یا خروج آن ها به کشور ممنوع و یا در انحصار دولت است. مانند دارو، ارز، اعضای بدن، مشروبات الکلی و....

برخی از  کالا ها به دلیل شرایط خاصی که دارند ورود و خروجشان یا ممنوع است و یا در انحصار دولت و یا اشخاصی است که از طرف دولت مجوز دارند مانند خرید و فروش عتیقه،سلاح افزار،اشیاء باستانی و...

 

 مجازات حفاری و کاوش برای استخراج عتیقه

ماده ی 562قانون مجازات اسلامی در رابطه با مجازات جرم خرید و فروش عتیقه چنین مقرر کرده است:

هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی _فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود.چنانچه حفاری در اماکن و محوطه های تاریخی که در فهرست آثار ملی مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیاء مکشوفه و آلات و ادوات حفاری مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می شود.

هرکس اموال تاریخی_فرهنگی موضوع این ماده را حسب تصادف به دست آورد و طبق مقررات سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام ننماید به ضبط اموال مکشوفه محکوم می گردد.

 

بیشتر بدانید:هتک حرمت منزل یا مسکن اشخاص توسط مامورین دولتی

 

مجازات خرید و فروش عتیقه

خرید و فروش اموال تاریخی_فرهنگی حاصله را از حفاری غیر مجاز ممنوع است و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط  اموال فرهنگی مذکور،به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شوند.هرگاه فروش اموال مذکور تحت هر عنوان از عناوین به طور مستقیم یا غیر مستقیم به اتباع خارجی صورت گیرد،مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می شود.

 

مجازات خرید و فروش عتیقه تقلبی

در این میان عده ای از افراد هم وجود دارند که اقدام به فروش و نگهداری عتیقه های تقلبی می کنند که در قانون برای آنان مجازات تعیین شده است.

مطابق قانون هرکس نمونه تقلبی آثار فرهنگی _تاریخی اعم از ایرانی و خارجی را به جای اثر اصلی بسازد یا آن را به قصد عرضه،قاچاق یا فروش،معرفی،حمل یا نگهداری کند یا با آگاهی از تقلبی بودن اثر خریداری کند به حبس از نود و یک روز تا شش ماه و جزای نقدی معادل نصف ارزش اثر اصلی با اخذ نظر کارشناس از سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری محکوم می شود.

نمونه تقلبی به اشیایی اطلاق می گردد که در دوره معاصر ساخته شده و از حیث نقوش،خطوط،شکل،جنس ،اندازه،حجم و وزن شبیه آثار فرهنگی_تاریخی اصیل بوده یا بدون آنکه نمونه اصلی وجود داشته باشد به عنوان اثر فرهنگی_تاریخی اصیل معرفی شود و علامتی از سوی سازنده یا میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری برای تشخیص از اصل،بر روی آن حک نشده باشد.

چنانچه شی ء تقلبی نمونه اصلی نداشته باشد،ارزش آن به فرض وجود توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری تعیین می گردد.

اشیای مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ضبط می گردد.لازم به ذکر است این قانون شامل اشیایی که قبل از لازم الاجراء شدن این قانون ضبط شده نیز می گردد.

مجازات مرمت و تغییر غیر مجاز میراث فرهنگی

مطابق با ماده564قانون مجازات اسلامی مصوب سال1392 هر کس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و بر خلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذکور به مرمت یا تعمیر،تغییر،تجدید و توسعه ابینه یا تزئینات اماکن فرهنگی-تاریخ ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت نماید ،به حبس از شش ماه تا دو سال و پردخت خسارت وارده محکوم می گردد.

 

چگونه بهترین وکیل را بشناسیم؟

میراث فرهنگی به همه آثار باقی مانده از گذشتگان گفته می شود که دارای ارزش فرهنگی می باشد. میراث فرهنگی از جمله جرایم سازمان یافته ای است در حال حاضر از آسیب به تهدید تبدیل شده است و در اکثر حفاری‌های غیرمجاز انجام می‌شود و آسیب های جبران ناپذیری وارد می آید. یک  وکیل خوب و حرفه ای می تواند  در کمترین زمان و بالاترین سرعت ممکن شما را در روند پرونده یاری نماید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مجازات خرید و فروش عتیقه و قاچاق و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

 

تعداد بازدید صفحه : 573
سئوالات خود را در مورد مجازات خرید و فروش عتیقه بپرسید :
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری درباره من خدمات وکالت مشاوره حقوقی ویدئو ها دانستنی های حقوقی اطلاعات مراجع قضایی پرسش و پاسخ بررسی یک پرونده
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح