امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
هتک حرمت منزل یا مسکن اشخاص توسط مقامات و مامورین دولتی

هتک حرمت منزل یا مسکن اشخاص توسط مقامات و مامورین دولتی

داشتن مسکن متناسب با نیاز ،حق هر فرد و خانواده ایرانی است.دولت موظف است با رعایت الویت برای آنها که نیازمند ترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه ی اجرای این اصل را فراهم کند.

وکیل قوی

یکی از حقوقی که انسان ها باید از آن برخوردار باشند حفظ و مصون ماندن مسکن و منزل آنها از هرگونه تعرض و تجاوز است.

_آیا می خواهید در رابطه با آدم ربایی و مجازات آن بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم مزاحمت تلفنی بدانید؟

_ایا می خواهید در رابطه با دیه صورت و جوارح بدانید؟

اصل بیست و دوم قانون اساسی در این باره اشعار می دارد:

حیثیت،جان،مال،حقوق،مسکن وشغل اشخاص از تعرض مصون است،مگر در مواردی که قانون تجویز کند.

ماده ی 580قانون تعزیرات بیان می دارد:هر یک از مستخدمین و مامورین قضایی و غیر قضایی با کسی که خدمت دولتی به او ارجاع شده باشد،بدون ترتیب قانونی،به منزل کسی بدون اجازه و رضای صاحب منزل داخل شود،به حبس از یک ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

در نتیجه کسانی که حتی جزو مستخدمین دولت و قضایی باشند اگر بدون اجازه و دستور مقام قضایی وارد حریم شخصی دیگران شوند یا اگر موظف به اطاعت از دستور آمر خود باشند و آن آمر صلاحیتی در رابطه با چنین دستوری نداشته باشد مجازات خواهد شد.

طبق انتهای ماده ی 580به مامور اجازه داده است با اثبات این که(به امر یکی از روسای خود که صلاحیت حکم را داشته است مکره به اطلاعت او بوده اقدام کرده است)از مسئولیت کیفری بگریزد(که در این صورت مجازات مزبور در حق آمر اجرا خواهد شد.)

راز مرگ پسر جوان در خانه اجنه!

نکته1:اجازه ی ورود و تفتیش آن به ماموران دولتی در موارد فورس ماژور یا قوه ی قاهره(مثل سیل و آتش سوزی و زلزله)داده می شود که در چنین شرایطی ماموران امداد،حسب وظیفه ی خود،برای کمک رسانی وارد منازل اشخاص می شوند.

چگونه به تنهایی وکیل خود باشیم؟

نکته 2:اگر مرتکب یا آمر در صورتی که سبب وقوع جرم دیگری مثل توهین،ضرب و جرح و... هم شود به مجازات آن جرایم محکوم می شود و چنانچه ورود به منزل غیر را در شب انجام داده باشد به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

نکته 3:منزل مجنی علیه فرقی نمی کند که مالک باشد یا مستاجر،دائمی باشد یا موقت،از چه جنسی باشد اعم از گلی،خشتی یا حتی چادر و موارد دیگر ؛ورود غیر مجاز به آن جرم تلقی شده و دارای تعقیب و مجازات کیفری است.

در قانون ایران مقرر کرده است که برای تحقق جرم ورود غیر قانونی به منزل دیگری باید ورود موثر و اساسی باشد یعنی اگر مجرم روی دیوار دستگیر شود یا مثلا قسمتی از بدن شخص وارد شود می توان آن را به جرایم دیگر شروع به ارتکاب جرم مورد تعقیب و مجازات قرار داد و ماده ی 691قانون تعزیرات چنین اشعار دارد:

هر کس به قهر و غلبه داخل ملکی شود که در تصرف دیگری است،اعم از آن که محصور باشد یا نباشد ، یا در ابتدای ورود به قهر و غلبه نبوده ولی بعد از اخطار متصرف به قهر و غلبه مانده باشد،علاوه بر رفع تجاوز ،حسب مورد به یک تا شش ماه حبس محکوم می شود و در انتهای ماده ی 694مجازات مرتکبانی که دونفر یا بیشتر بوده و لاقل یکی از آنها حامل سلاح باشد تشدید شده و به یک تا شش سال حبس افزایش یافته.

نکته:منظور از سلاح در این بخش از ماده،اعم از سرد یا گرم ،ظاهر یا مخفی و پر یا خالی است ولی سلاح های بدلی و تقلبی را در بر نمی گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره باشماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86122587

86120774

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

تعداد بازدید صفحه : 31
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح