تماس مستقیم با وکیل
09124464865
تماس با وکیل : 09124464865
امروز پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
منظور از اصطلاح دیه دوم چیست

منظور ازدیه دوم چیست؟

دیه به معنای عام، مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد ،مقرر شده است. در این مقاله سعی داریم به تفسیر در رابطه با دیه دوم بپردازیم.

دیه دوم چیست؟

گاهی ممکن است در اثر بروز حادثه ای همانند تصادف دیه صدمات وارده به شخص از دیه کامل انسان فراتر رود که اصطلاحاً به آن دیه دوم می گویند به عنوان مثال شخصی بر اثر تصادفات رانندگی ممکن است قطع نخاع شود و به همین جهت باعث از دست دادن توانایی دو دست، دو پا،عدم توانایی باروری، عدم داشتن کنترل بر اجابت مزاج و .... بیشتر از یک دیه کامل به شخصی تعلق گیرد.

 

ارش چیست؟

ارش دیه غیر مقدری است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند.دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر اینکه در این قانون ترتیب دیگری مقرر شود.

 

دیه کامل انسان چقدر است؟

دیه کامل انسان در سال 1401برای مرد600000000 میلیون تومان برای زن 300000000میلیون تومان در نظر گرفته شده که این مبلغ در ماه های حرام محرم، رجب ، ذی القعده و ذی الحجه به میزان یک سوم افزایش پیدا می کند.

 

بیشتر بدانید: میزان دیه اعضا و جوارح انسان در سال1401

 

پرسش: در چه شرایطی دیه زن با مرد برابر می شود؟

پاسخ:  جنایتی که بیمه مجبور به پرداخت دیه می شود همانند تصادفات رانندگی؛ که در این صورت دیه زن برابر با دیه مرد است و به میزان6000000 میلیون تومان افزایش پیدا می کند.

در چه صورت می توان دیه را قسط بندی کرد؟

1_توافق طرفین: با توجه به توافق طرفین قاضی مبلغ را قسط بندی کرده و مبلغ مشخصی را برای هر قسط تعیین می کند.

2_اثبات اعسار: اگر محکوم علیه بتواند شرایط اعسار خود را به دادگاه اثبات نماید قاضی می تواند مبلغ دیه را با توجه به شرایط محکوم علیه قسط بندی کند.

 

مهلت پرداخت دیه

جرم عمد: به جرایمی گفته می شود که مرتکب قصد انجام آن فعل مجرمانه را داشته و با سوء نیت و آگاهی آن جرم را انجام داده است. مهلت پرداخت دیه در جرایم عمدی تا یک سال قمری پس از صدور رای دادگاه است مگر طرفین به گونه‌ای دیگر تراضی نمایند.

جرم شبه عمد: چنانچه فردی قصد ارتکاب جرمی را داشته باشد اما قصد نتیجه آن را نداشته باشد همانند کسی که قصد دعوا کردن را داشته باشد اما قصد کشتن طرف مقابل را نداشته باشد و طرف مقابل بمیرد به آن جرم شبه عمد گویند. مهلت پرداخت دیه در جرائم شبیه عمد از زمان صدور رای دادگاه دو سال قمری است که مرتکب باید در هر سال نصف دیه را مطابق با معیار زمان پرداخت بپردازد؛مگر طرفین به گونه ای دیگر تراضی نمایند.

خطای محض:هرگاه مرتکب نه قصد انجام فعل مجرمانه ای را داشته باشد نه قصد نتیجه آن را مانند مادری که در خوا ب بر روی فرزند خود بغلتد و فرزند خود را خفه کند مرتکب خطای محض شده است.مهلت پرداخت دیه در خطای محض سه سال قمری است که مرتکب باید در هر سال یک سوم مبلغ دیه را مطابق با معیار زمان پرداخت بپردازد مگر طرفین به گونه ای دیگر تراضی نمایند.

 

چگونه بهترین وکیل را بشناسیم؟

انتخاب بهترین وکیل یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید در وهله نخست به آن دقت کنند.یک وکیل خوب و حرفه ای می تواند شما را در روند پرونده یاری نماید و مانع تلف شدن وقت شما و همچنین سردرگم شدنتان شود.یک وکیل دیه باید با قوانین و جو دادگاه ها آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند به شما در زمان محدود و با کمترین هزینه ،بهترین راهکار های قانونی و حقوقی را ارائه دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دیه دوم و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

 

 

تعداد بازدید صفحه : 585
سئوالات خود را در مورد منظور از اصطلاح دیه دوم چیست بپرسید :
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری درباره من خدمات وکالت مشاوره حقوقی ویدئو ها دانستنی های حقوقی اطلاعات مراجع قضایی پرسش و پاسخ بررسی یک پرونده
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح