تماس مستقیم با وکیل
09124464865
تماس با وکیل : 09124464865
امروز پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
آیا خالکوبی و تتو مجازات دارد؟

آیا خالکوبی و تتو مجازات دارد؟

خالکوبی و تتو عبارت است از ایجاد نوشته یا علامت خاص روی پوست بدن از طریق وارد کردن مواد رنگی (به وسیله سوزن یا دستگاه مخصوص)به داخل پوست .در این مقاله سعی داریم در رابطه با اینکه آیا قانون گذار خالکوبی و تتو زدن را جرم انگاری کرده است و یا خیر به تفسیر به توضیح بپردازیم.

آیا خالکوبی کردن جرم است؟

 خالکوبی یا تتو به عنوان یک مد رایج در ایران و جهان شناخته شده است و قانون گذار در این مورد هیچ منع قانونی بیان نداشته و اصولا جرم محسوب نمی شود،اما در مواردی ممکن است تحت عنوان دیگری جرم تلقی شده و کیفر و عقوبت در پی داشته باشد.

 

آیا هرنوع تصویری را می توان خالکوبی کرد؟

اگر شخصی تصاویر مستهجن یا عیبی را مثلا در صورتش خالکوبی کند،در این صورت می توان این عمل را به دلیل جریحه دار کردن عفت عمومی،تحت عناوین مجرمانه ای چون اخلال در نظم عمومی،ارعاب مردم و....قابل مجازات دانست.

 

بیشتر بدانید:مجازات جرم پارتی شبانه

 

مجازات جرم خالکوبی چیست؟

اگر تصویر خالکوبی شده مشمول عنوان جریحه دار نمودن عفت عمومی قرار گیرد قانون گذار در ماده ی 638قانون مجازات اسلامی مصوب1392مجازات آن راچنین عنوان نموده:

هرکس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید،علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دوماه یا تا74ضربه شلاق محکوم می گردد و درصورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی باشد ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

تاثیر خالکوبی در گرفتن گواهینامه

خالکوبی گاها در بحث گواهینامه رانندگی مطرح می شود اما باید گفت داشتن خالکوبی مانع گرفتن گواهینامه نیست؛اما گاهی با وجود داشتن برخی خالکوبی ها و تتو های ناهنجار ،سلامتی فرد باید احراز شود تا درباره گواهینامه او تصمیم گیری شود.

لذا کسانی که خالکوبی های نامتعارف دارند یا سابقه خوزنی دارند؛باید به جز معاینات چشم پزشکی به کمیسیون پزشکی که ارجاع می شود؛مراجعه کند و از صحت و سلامتی وی اطمینان حاصل شود که کمیسیون مربوط  با گرفتن تست نظر خود را اعلام می کند.

 

بیشتر بدانید:مجازات جرم قمار بازی

 

دلایل خالکوبی کردن چیست؟

انگیزه ی خالکوبی در اشخاص مختلف تفاوت دارد؛برای نمونه برخی اشخاص به خاطر مسائل عاطفی،روانی،عشقی،شهوانی و برخی دیگر به دلایل عقاید و رسوم مذهبی و قومی و کسانی هم با مقاصد آرایشی و زینتی ،درمانی یا شناسایی هویت یا وابستگی قومی و گروهی خالکوبی می کنند.

خالکوبی کردن پیشینه و قدمتی بسیار طولانی دارد؛در گذشته مردم بر روی بردگان،زندانیان و ایران خود علایم خاصی خالکوبی می کردند تا در مواقع ضروری بتوانند آن ها را شناسایی کنند.

خالکوبی د رواقع یکی از قدیمی ترین مصداق های شناسایی و تشخیص هویت اشخاص به کمک نقوش و علایم است.

 

چگونه بهترین وکیل را بشناسیم؟

از آن جایی که اقامه دعوی  کیفری یا حقوقی در رابطه با هر موضوعی معمولا تنها یک بار قابل طرح است مگر مواردی که از این قاعده مستثنی هستند لذا با کسب اطلاعات کافی و مشاوره با یک وکیل خوب و حرفه ای شما می توانید از اتلاف وقت در دادگاه ها جلوگیری و در کمترین زمان و بالا ترین سرعت ممکن به نتیجه مطلوب دست یابید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جرم خالکوبی و تتو های ناهنجار و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

 

تعداد بازدید صفحه : 426
سئوالات خود را در مورد آیا خالکوبی و تتو مجازات دارد؟ بپرسید :
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری درباره من خدمات وکالت مشاوره حقوقی ویدئو ها دانستنی های حقوقی اطلاعات مراجع قضایی پرسش و پاسخ بررسی یک پرونده
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح