تماس مستقیم با وکیل
09124464865
تماس با وکیل : 09124464865
امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
مجازات آلوده کردن محیط زیست

مجازات آلوده کردن محیط زیست

محیط زیست بستر زندگی موجودات در روی کره زمین است که از دیرباز در قانون به آن توجه ویژهای شده است، چنانکه قانون گذار در اصل50 قانون اساسی در باب آن چنین عنوان داشته است:

در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد یا در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، و وظیفه ی عمومی تلقی می گردد. از این رو فعالیتهای اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.

آلوده کردن محیط زیست یعنی چه؟

منظور از آلودگی محیط زیست که در تبصره 2ماده 688مقرر شده پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب یا هوا یا خاک یا زمین به میزانی که کیفیت فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک آن را به طوری که به حال انسان یا سایر موجودات زنده یا گیاهان یا آثار یا آبینه مضر باشد.

لازم به ذکر است که منظور از محیط زیست، تنها محیط زیست انسانی نیست، بلکه آلوده کردن رودخانه ای که تنها مصرف شرب حیوانی دارد یا خاکی که آلوده کردن آن تنها به گیاهان و آبینه ی موجود آنجا لطمه می زند هم مشمول مجازات جرم آلوده کردن محیط زیست می شود.

 

بیشتر بدانید:مجازات جرم شکار غیر مجاز حیوانات

 

مجازات جرم آلودگی کردن محیط زیست

در رابطه با مجازات جرم آلوده کردن محیط زیست ماده688 قانون مجازات اسلامی صراحتا عنوان داشته هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده، دفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زاید، ریختن مواد مسموم کننده در رودخانه ها، زباله در خیابان ها و کشتار غیرمجاز دام، استفاده غیر مجاز فاضلاب خام پس اب تصفیه خانه های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع می باشد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند به حبس تا یکسال محکوم خواهند شد.

تبصره1: تشخیص اینکه اقدام مزبور تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط زیست شناخته میشود و نیز غیرمجاز بودن کشتار دام و دفع فضولات دامی و همچنین اعلام جرم مذکور حسب مورد بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی خواهد بود.

 

چه کسانی می توانند بابت آلوده کردن محیط زیست طرح شکایت کنند؟

در رابطه با جرم آلوده کردن محیط زیست با توجه به جنبه ی عمومی این جرم سایر افراد می توانند طرح شکایت کنند وحتی مراجع قضایی بدون وجود شکایت قادر به تعقیب مرتکب جرم مورد بحث می باشند.

آیا جرم آلوده کردن محیط زیست از جمله جرایم قابل گذشت است؟

شایان ذکر است از آن جایی که ماده 688 قانون مجازات اسلامی در رابطه با جرم آلوده کردن محیط زیست در ماده104 قانون مجازات اسلامی جزو جرائم قابل گذشت ذکر نشده است این جرم در زمره ی جرائم غیر قابل گذشت است.

 

کدام مرجع صالح به رسیدگی جرم و آلودگی محیط زیست است؟

با توجه به اینکه آلوده کردن محیط زیست از جمله جرایم کیفری است. مرجع صالح به رسیدگی این جرم دادگاه کیفری دو می باشد.

 

چگونه بهترین وکیل را بشناسیم؟

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که درگیر پرونده های حقوقی و کیفری نشده و با جرم و مجازات آن سر و کار نداشته باشد .انتخاب بهترین وکیل امروزه یکی  از مشکلات عدیده مردم است، اولین قدم در هر پرونده قضایی پیدا کردن یک وکیل خوب و حرفه ای است تا بتواند شما را در روند بررسی پرونده در کمترین زمان و بالاترین سرعت ممکن یاری نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جرم آلوده کردن محیط زیست و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

 

تعداد بازدید صفحه : 930
سئوالات خود را در مورد مجازات آلوده کردن محیط زیست بپرسید :
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری درباره من خدمات وکالت مشاوره حقوقی ویدئو ها دانستنی های حقوقی اطلاعات مراجع قضایی پرسش و پاسخ بررسی یک پرونده
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح