امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
مجازات جرم شکارغیر مجازحیوانات

مجازات جرم شکارغیر مجازحیوانات

از ابتدای وجود جهان خلقت شکار کردن وجود داشته و قدمتی به اندازه ی قدمت جهان هستی دارد.حیوانات وحشی،حیوانات دیگر را برای بقای خود شکار می کردند و همچنین شکار کردن منبع تغذیه ای برای انسان ها بوده است.

وکیل قوی

ماده 179قانون مدنی در این باره بیان می دارد که شکار کردن موجب تملک است و آدمی مالک آن می شود اما در ماده ی 180همین قانون ،قانون گذار بیان می دارد شکار حیوانات اهلی و حیوانات دیگری که علامت مالکیت در آن باشد موجب تملک نمی شود.

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم قمار بازی بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرممصرف مشروبات الکلی بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم مزاحمت تلفنی بدانید؟

یعنی نمی توان به صرف این ادعا که با شکار حیوانی مالک آن خواهی شد ،حیواناتی که تحت تملک دیگری است را شکار کنی و مالک آنها شوی.

حال در رابطه با انسانی که کندو و محلی برای زنبور عسل تهیه کند و زنبور عسل در آن،جمع شوند جزو ملک آن شخص است؛همانند کبوترانی که در برج کبوتر جمع شوند.

اما باید به این اصل مهم توجه داشت که با تغییر ماهیت شکار حیوانات،و با توجه به در معرض خطر و منقرض شدن بعضی از گونه ها ،قوانین مشخصی برای شکار وضع شده است به عنوان مثال در فصل های بهار و تابستان که زمان جفت گیری و زاد و ولد حیوانات است،شکار آنها ممنوع و فرد شکارچی مجرم شناخته می شودو طبق قوانین مجازات خواهد شد.

همچنین بعضی از گونه های حیوانی به طور طبیعی در حال منقرض شدن هستند که فرد شکارچی قبل از شکار باید در این باره اطلاعات کسب کند و آنها را شکار نکند.

مجازات شکار غیر مجاز حیوانات

طبق قانون هیچ کس نمی تواند برای منافع خویش،باعث ضرر به غیر و تجاوز به منافع عمومی شود.در همین راستا قانون مجازات اسلامی در این باره مقرر کرده است،هرکس به عمد و بدون ضرورت حیوانات حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون محکوم خواهد شد.

و همچنین هرکس بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده نماید به حبس از سه ماه تا سه سال و جزای نقدی از یک و نیم میلیون ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

معمای مرگ پرهام در سی و سه پل!

طبق قانون راجع به شکار بعضی از این مجازات ها به شرح زیر است:

1_چنانچه فردی مبادرت به شکار وصید جانوران وحشی بدون پروانه،شکار و صید بیش از میزان مندرج در پروانه یا خلاف مقررات و خارج از محل های مندرج در پروانه،حمل،عرضه،فروش و صدور جانوران وحشی بدون کسب پروانه یا مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست کند،به جزای نقدی از یکصد هزار تا یک میلیون ریال یا حبس از یک تا 6ماه محکوم می شود.

2_اگر فردی شکار غیر مجاز در قرق های اختصاصی و همچنین مبادرت به تخریب چشمه ها و آبشخور حیوانات و در مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش و اقدام به صدور و ورود حیوانات وحشی به صورت غیر مجاز نماید،به جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار تا سه میلیون ریال و حبس از91روز تا6ماه محکوم می شود.

3_چنانچه فردی مرتکب شکار و صید جانوران وحشی حمایت شده بدون داشتن پروانه ویژه ،شکار و صید در مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش بدون دریافت پروانه ویژه و صید غیر مجاز در رودخانه های حفاظت شده،از بین بردن رستنی ها و تخریب در پارک های ملی و آثار طبیعی ملی و هرگونه تجاوز و فعالیت غیر مجاز در این گونه مناطق شود ،به مجازات حبس از سه ماه تا سه سال  یا به جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار تاهجده میلیون ریال محکوم می شود.

عجیب ترین اخبار و اتفاقات روز دنیا/اخبار جنایی روز

4_چنانچه فردی مرتکب شکار جانوران وحشی کمیاب در معرض خطر انقراض از قبیل گورخر،گوزن زرد ایرانی و... شکار در پارک های ملی،شکار،صید یا کشتار جانوران وحشی با استفاده از سموم و مواد و امثال آن شود،به مجازات حبس از نود ویک روز تا سه سال یا جزای نقدی از یک میلیون هشتصد هزار تا بیست میلیون ریال محکوم می شود،و در صورت تکرار نیز به هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

جهت کسب اطلاعت بیشتر در رابطه با مجازات شکار و صید غیر قانونی حیوانات و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

تعداد بازدید صفحه : 37
CAPTCHA
تینا در تاریخ سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ :
خیلی عالی بود واقعا ممنون
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح