تماس مستقیم با وکیل
09124464865
تماس با وکیل : 09124464865
امروز پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
نبش قبر غیر قانونی

نبش قبر غیر قانونی

انسان پس از مرگ طبق دین مبین اسلام باید با نهایت احترام تدفین و به خاک سپرده شود. نبش قبر در لغت به معنای شکافتن گور و کندن زمین است و منظور از نبش قبر آن است که جسد میتی را که با خاک مدفون شده است، از خاک بیرون ‌آورند تا جایی که موجب نمایان شدن جسد میت شود.

مجازات نبش قبر غیر قانونی

نبش قبر یکی از اعمال حرام است که اگر بدون مجوز قانونی کسی اقدام به این عمل حرام نماید مطابق با قانون ایران مجرم شناخته شده و مجازات خواهد شد.

ماده634 قانون مجازات اسلامی مصوب سال1392 در این باره بیان می‌دارد هرکس بدون مجوز مشروع نبش قبر نماید به مجازات حبس از سه ماه و یک روز تا یک سال محکوم می‌شود و هرگاه جرم دیگری نیز با نبش قبر مرتکب شده باشد به مجازات آن جرم هم محکوم می شود.

 

نبش قبرغیر مسلمان

حرمت نبش قبر و همچنین جرم انگاشتن آن در این قانون، به جهت حفظ احترام شان جسد مومنین تعیین شده است؛ اما بر اساس ماده 634 قانون مجازات اسلامی تفاوت جرم بودن نبش قبر مسلمان و غیر مسلمان وجود ندارد و مرتکب عقوبت و کیفر خواهد شد.

 

نکته: قانون گذار در ماده635 همین قانون اصلاحی سال 1399عنوان می دارد هر کس بدون رعایت نظامات مربوط به دفن اموات، جنازه ای را دفن کند یا سبب دفن آن شود یا آن را مخفی نماید به جزای نقدی از4000000 تا30000000ریال محکوم خواهد شد.

 

مراحل قانونی نبش قبر

نبش قبر مرده در موارد خاص باید با مجوز قانونی صورت بگیرد و به طور کلی دستور قضایی برای این عمل به دو دلیل صورت می گیرد. اول اینکه خانواده متوفی ادعا داشته باشند فوت وی عادی نبوده و به قتل رسانده شده است و دوم اینکه تشخیص هویت بخواهد صورت گیرد.

در این دو صورت باید دادگستری دستور شکافتن گور را با توجه به درخواست خانواده و طرح شکوائیه آنان و طی مراحل قانونی صادر نماید. این عملیات در حضور نماینده دادگستری، نماینده پزشک قانونی، نیروی انتظامی و آگاهی باید صورت بگیرد. جسد به پزشکی قانونی منتقل می‌شود و بعد از معاینات و آزمایشات مختلف دوباره دفن می شود.

 

جنایت بر میت

انسان به علت شان و جایگاه ویژه که نسبت به سایر موجودات از آن برخوردار است، حتی پس از مرگ از بین رفتن حیات هم دارای حرمت می باشد اگر بر آن جنایت یا آسیبی وارد آید مستوجب کیفر و عقوبت است.مصادیقی ازجنایت بر میت به شرح ذیل می باشند:

1_تجاوز به میت :مرده خواهی، مرده بازی، مرده بارگی که اصطلاحاً به آن نکروفیلیا گویند، نام نوعی عمل غیر متعارف جنسی است. تجاوز به میت یا همان نکروفیلیا یک اختلال روانی است که نادر تر از بقیه اختلالات جنسی می باشد؛فرد با دزدیدن جسد از قبرستان یا سردخانه سعی در برقراری رابطه جنسی و تجاوز به میت را دارد. مجازات جرم تجاوز به میت مطابق با ماده 222قانون مجازات اسلامی مصوب سال1392 بدین قرار است؛ اگر مردی یا زنی با همسر متوفی خود جماع کند زنا محسوب نمی گردد و مجازات آن مطابق با قانون سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری می باشد اما در غیر این صورت مجازات آن در حکم زنا دانسته و جزو جرایم حدی است، بنابراین رابطه جنسی با غیر از همسر متوفی، منجر به حد زنا تا صد ضربه شلاق در مواردی اعدام خواهد بود.

 

بیشتر بدانید:تجاوز به میت

 

2_توهین به میت: به موجب قانون اگر شخصی اقدام به توهین و فحاشی به شخص متوفی نماید با توجه به کراهتی که در این موضوع می باشد ورثه متوفی می توانند از آن شخص  تحت عنوان توهین و هتک حرمت شکایت نمایند، مطابق با ماده608 قانون مجازات اسلامی اصلاحی سال 1399توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه  موجب قذف نباشد مستوجب به جزای نقدی درجه شش(20000000تا80000000ریل) محکوم خواهد شد.

 اما اگر شخص مرتکب جرم قذف میت شود یعنی اعمالی که موجب حد است از قبیل زنا زنا یا لواط را به شخص متوفی نسبت دهد مطابق با ماده250قانون مجازات اسلامی به مجازات هشتاد ضربه شلاق حدی محکوم خواهد شد.

3_جدا کردن اعضای بدن میت:اگر شخصی اقدام به جدا کردن اعضای بدن میت نماید به موجب ماده722 قانون مجازات اسلامی بخش دیات محکوم به پرداخت دیه آن خواهد شد که این مبلغ به ورثه متوفی ارث نمی رسد بلکه متعلق به خود میت است و  در صورت مدیون بودن وی و عدم کفایت ترکه ، صرف پرداخت بدهی او می گردد و در غیر این صورت برای او در امور خیر صرف می شود.

دیه جنایت بر میت،یک دهم دیه کامل انسان زنده است مانند   جدا کردن سر از بدن میت که یک دهم دیه و جدا کردن یک دست،یک بیستم دیه و هر دو دست،یک دهم دیه و یک انگشت،یک صدم دیه کامل دارد.دیه جراحات وارده به سر و صورت و سایر اعضاء و جوارح میت به همین نسبت محاسبه می شود.

چگونه بهترین وکیل را بشناسیم؟

نبش قبر و جنایت بر میت یکی از جرائمی است که به علت کراهتی که در آن وجوددارد علاوه بر جنبه خصوصی آن ممکن است باعث جریحه دار شدن عفت عمومی گردد؛از آنجایی که اقامه دعوی در هر یک از جرایم حقوقی و کیفری همانند جرائمی که در پارتی های شبانه اتفاق می‌افتد در مراجع قضایی تنها یک بار امکان پذیر است( مگر مواردی که به موجب قانون ازاین قاعده مستثنی هستند) یک وکیل خوب و حرفه ای با توجه به داشتن راهکارها و دانشی که در قانون دارد می تواند شما را در تسریع روند پرونده یاری نماید تا در کمترین زمان و بالاترین سرعت ممکن به نتیجه مطلوب دست یابید.

جه کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نبش قبر غیر قانونی و جنایات وارده بر میت و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

 

تعداد بازدید صفحه : 919
سئوالات خود را در مورد نبش قبر غیر قانونی بپرسید :
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری درباره من خدمات وکالت مشاوره حقوقی ویدئو ها دانستنی های حقوقی اطلاعات مراجع قضایی پرسش و پاسخ بررسی یک پرونده
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح