امروز شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
قانون مبارزه با قاچاق انسان

قانون مبارزه با قاچاق انسان مصوب1383/04/28

ماده1_قاچاق انسان عبارتست از:

الف_خارج یا وارد ساختن و یا ترانزیت مجاز یا غیر مجاز فرد یا افراد از مرز کشور با اجبار و اکراه و تهدید یا خدعه و نیرنگ و یا با سوء استفاده از قدرت یا موقعیت خود یا سوء استفاده از وضعیت فرد یا افراد یاد شده،به قصد فحشاء یا برداشت اعضاء و جوارح ،بردگی و ازدواج.

وکیل قوی

ب_تحویل گرفتن یا انتقال دادن یا مخفی نمودن یا فراهم ساختن موجبات اخفاء فرد یا افراد موضوع بند(الف)این ماده پس از عبور از مرز با همان مقصود.

ماده2_اعمال زیر در حکم (قاچاق انسان)محسوب می شود:

الف_تشکیل یا اداره دسته یا گروه که اهداف آن انجام امور موضوع ماده(1)این قانون باشد.

ب_عبور دادن(خارج یا وارد ساختن و یا ترانزیت)،حمل یا انتقال مجاز یا غیر مجاز فرد یا افراد به طور سازمان یافته برای فحشاء یا سایر مقاصد موضوع ماده(1)این قانون هرچند با رضایت آنان باشد.

ج_عبور دادن(خارج یا وارد ساختن و یا ترانزیت)،حمل یا انتقال غیر مجاز افراد به قصد فحشاء هر چند با رضایت آن ها باشد.

آیا می خواهید در مورد قانون مبارزه با پولشویی بدانید؟

آیا می خواهید در مورد قانون خانواده بدانید؟

آیا می خواهید در مورد قانون بیمه اجباری بدانید؟

آیا می خواهید در مورد قاچاق مواد مخدر بدانید؟

ماده3_چنانچه عمل مرتکب (قاچاق انسان)از مصادیق مندرج در قانون مجازات اسلامی باشد مطابق مجازات های مقرر در قانون یاد شده و در غیر این صورت به حبس از دو تا ده سال و پرداخت جزای نقدی معادل دوبرابر وجوه یا اموال حاصل از بزه دیده یا شخص ثالث وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده است، محکوم می شود.

تبصره1_چنانچه فرد قاچاق شده کمتر از هجده سال تمام داشته باشد و عمل ارتکابی از مصادیق محاربه و فساد فی الارض نباشد،مرتکب به حداکثر مجازات مقرر در این ماده محکوم می شود.

تبصره2_کسی که شروع به ارتکاب جرائم موضوع این قانون نماید لیکن نتیجه منظور بدون اراده وی محقق نگردد،به شش ماه تا دوسال حبس محکوم می گردد.

تبصره3_مجازات معاونت در جرم (قاچاق انسان)به میزان دو تا پنج سال حبس حسب مورد و نیز جزای نقدی معادل وجوه یا اموالکه از طرف  بزه دیده یا شخص ثالث وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده است،خواهد بود.

ماده4_هرگاه کارکنان دولت یا موسسات،شرکتها یا سازمان های وابسته به دولت و نیرو های مسلح یا موسسات و نهاد های عمومی غیر دولتی یا نهاد های انقلاب اسلامی یا به طور کلی کارکنان قوای سه گانه به نحوی از انحاء در جرائم موضوع  این قانون دخالت داشته باشند،علاوه بر مجازات های مقرردر این قانون،با توجه به نقش مجرم به انفصال موقت یا دائم از خدمت محکوم خواهند شد.

ماده5_چنانچه موسسات و شرکتهای خصوصی به قصد ارتکاب جرائم موضوع این قانون،ولو با نام و عنوان دیگری تشکیل شده باشند،علاوه بر اعمال مجازات های مقرر،پروانه فعالیت یا مجوز مربوط ابطال و موسسه و شرکت به دستور مقام قضائی تعطیل خواهد گردید.

ماده6_چنانچه (قاچاق انسان)توام با ارتکاب جرائم دیگری تحقق یابد ،مرتکب یا مرتکبان علاوه بر مجازات های مقرر در این قانون،به مجازات های مربوط به ان عناوین نیز محکوم خواهند شد.

ماده7_هر تبعه ایرانی که در خارج از قلمرو و حاکمیت ایران مرتکب ،یکی از جرائم موضوع این قانون گردد،مشمول مقررات این قانون خواهد بود.

ماده8_تمامی اشیاء،اسباب و وسائط نقلیه ای که عالما و عامدا به امر(قاچاق انسان)اختصاص داده شده اند به نفع دولت ضبط هواهد شد. 

جهت کسب و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

تعداد بازدید صفحه : 190
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح