امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
مجازات شرکت در جنایت

مجازات شرکت در جنایت

عنصر معنوی یکی از عناصر تشکیل دهنده ی جرم است و چنانچه کسی تصمیم به ارتکاب جرمی بگیرد و جرمی رامرتکب شود مباشر جرم نامیده می شود؛و چنانچه برای ارتکاب جرمی دو یا چند نفر با هم مشارکت نمایند و همه ی آنها در عملیات مجرمانه مداخله کنند ،اعم از اینکه میزان و تاثیر و اقدامات آنها با هم برابر باشد یا نه،به آنها شریک جرم گفته می شود.

_آیا می خواهید در مورد مجازات جرم افتراء بدانید؟

_آیا می خواهید در مورد مجازات جرم تجاوز به عنف بدانید؟

_آیا می خواهید در موردمجازات جرم آدم ربایی بدانید؟

ماده ی 533قانون مجازات اسلامی در این باره بیان می دارد:

هرگاه دو یا چند نفر به نحو شریک سبب وقوع جنایت یا خسارتی بر دیگری گردند،به طوری که آن جنایت و خسارت به هردو یا همگی مستند باشد،به طور مساوی ضامن می باشند؛و ماده ی 453نیز شبیه همین حکم را ذکر و بیان می دارد:

هرگاه دو یا چند نفر به نحو اشتراک مرتکب جنایت موجب دیه گردند،حسب مورد هر یک از شرکا یا عاقله ی آنها به طور مساوی مکلف به پرداخت دیه است.

بنابر این شرکت در جرم به این معنی است که چند نفر با مشارکت هم مرتکب جرمی می شوند مثلا غذایی را مسموم می کنند و شخصی را به قتل می رسانند،در اینجا تفاوتی نمی کند که هر شخص به چه میزان مرتکب آن جرم شده است،یکی کمتر یا یکی بیشتر در هر صورت آن شخص شریک جرم است.به عنوان مثال در مجازات تجاوز همه ی مجرمان اعدام می شوند و در مجازات های پرداخت دیه به یک اندازه موظف به پرداخت هستند.

اما اگر چند نفر اقدام به قتل مجنی علیه کنند مثلا با ضربه زدن آن را به قتل برسانند آن اشخاصی که ضربات آنان باعث مرگ مجنی علیه شده مرتکب جرم قتل شدند ماده ی 368قانون مجازات اسلامی در این باره چنین بیان کرده است:

اگر عده ای آسیب هایی را بر مجنی علیه وارد کنند و تنها برخی از این اسیب ها موجب قتل او شود ،فقط وارد کنندگان این آسیب ها شریک در قتل می باشند و دیگران،حسب مورد،به قصاص عضو یا پرداخت دیه محکوم می شوندو لازم به ذکر است که تساوی عمل همه ی شرکا شرط نیست و ممکن است شخصی ده ضربه وارد کند و دیگری یک ضربه اما از لحاظ قدرت ضربه ی آن یک ضربه با آن ده ضربه برابری کند و نکته ی دیگر اینکه ارتکاب همزمان اعمال متعدد شرط نیست ،مثلا ضربات متعدد با چوب همزمان بر سر مجنی علیه وارد شود یا با فاصله زمانی نسبت به یکدیگر مهم این است که تاثیر همه ی ضربات در حصول نتیجه محرز باشد.

ماده ی 368قانون مجازات اسلامی چنین بیان می دارد:

اگر عده ای آسیب هایی را بر مجنی علیه وارد کنندو تنها برخی از آسیب ها موجب قتل او شود،فقط وارد کننده گان این آسیب ها شریک در قتل می باشند و دیگران حسب مورد ،به قصاص عضو یا پرداخت دیه محکوم می شوند.

ماده ی 371قانون مجازات اسلامی چنین مقرر کرده است:

هرگاه کسی آسیبی به شخصی وارد کند و بعد از آن دیگری او را به قتل برساند قاتل همان نفر دوم است،اگر چه آسیب سابق به تنهایی موجب مرگ می گردید و اولی فقط به قصاص عضو محکوم می شود.

واما در ماده ی 372هم این چنین مقرر می کند:

هرگاه کسی آسیبی به شخصی وارد کند به گونه ای که وی را در حکم مرده قرار داده و تنها آخرین رمق حیات در او باقی بماند و در این حال دیگری با انجام رفتاری به حیات غیر مستقر او پایان دهد،نفر اول قصاص می شود و نفر دوم تنها به مجازات جنایت بر میت محکوم می گردد.

می توان حرکات شخص مجنی علیه را به دست و پا زدن حیوانی بعد از ذبح یا شخصی بعد از تیرباران تشبیه کرد که در حال جان کندن است.

و اما ماده ی 373بیان می دارد:

در موارد شرکت در جنایت عمدی،حسب مورد،مجنی علیه یا ولی دم می تواند یکی از شرکا در جنایت عمدی را قصاص کند و دیگران باید بلافاصله سهم خود از دیه را به قصاص شونده بپردازند و یا اینکه همه ی شرکا یا بیش از یکی از آنان را قصاص کند،مشروط بر دیه ی مازاد بر جنایت پدید آمده را پیش از قصاص به قصاص شوندگان بپردازد.اگر قصاص شوندگان همه ی شرکا نباشند،هر یک از شرکا اگر قصاص نمی شوند نیز باید سهم خود از دیه ی جنایت را به نسبت تعدد شرکا بپردازد.

وکیل باتجربه

بدین معنی که اگرچند نفر با کمک هم شخصی را به قتل رساندن و خانواده مجنی علیه تصمیم به قصاص تمام شرکا یا چند نفر از آنها را دارند مثلا پنج نفر را طبق قانون یک نفس در مقابل یک نفس است و چهارنفر دیگر برای قصاص باید خانواده ی مجنی علیه دیه ی آن چهار نفر دیگر را پرداخت کند تا ان ها را هم بتوانند قصاص کنند.

به این معنی که مثلا برای پنج نفررا قصاص کردن دیه ی چهار نفر را پرداخت و بین پنج نفر تقسیم کنند.

به این ترتیب در صورت اشتراک چند نفر در ارتکاب جنایت عمدی علیه دیگری،مجنی علیه یا اولیای دم مقتول می توانند یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنند.

1_گذشت همه ی مرتکبان بدون قید و شرط

2_گذشت همه ی مرتکبان به شرط پرداخت دیه،که در این حالت دیه ی مجنی علیه به تساوی از مرتکبان گرفته می شود.

3_قصاص کردن برخی از مرتکبان و گذشت سایرین بدون قید و شرط،که در این حالت مجنی علیه یا اولیای دم باید،از جیب خود،دیه ی مازاد بر جنایت را به هر یک از مرتکبانی که می خواهند آن را قصاص کنند پرداخت نمایند.

4_قصاص کردن برخی از مرتکبان و بخشش سایرین با اخذ دیه،که در چنین حالتی اگر اولیای دم مقتول با توافق ده برابر مبلغ دیه را از آن متهمی که رضایت داده اند بگیرند اما برای آن یکی متهم که باید قصاص شود یک دوم دیه ی مقدر را باید پرداخت کنند.

5_قصاص کردن همه ی مرتکبان،که در چنین حالتی مجنی علیه یا اولیای دم موظف به پرداخت دیه ی مازاد بر جنایت به هر یک از مرتکبان خواهند بود.  

ماده ی125قانون مجازات اسلامی چنین اشعار می دارد:

هر کس با شخص یا اشخاص دیگر در عملیات اجرائی جرمی مشارکت کند و جرم، مستند به رفتار همه آنها باشد خواه رفتار هر یک به تنهایی برای وقوع جرم کافی باشد خواه نباشد و خواه اثر کار آنان مساوی باشد خواه متفاوت، شریک در جرم محسوب و مجازات او مجازات فاعل مستقل آن جرم است. در مورد جرائم غیرعمدی نیز چنانچه جرم، مستند به تقصیر دو یا چند نفر باشد مقصران، شریک در جرم محسوب می شوند و مجازات هر یک از آنان، مجازات فاعل مستقل آن جرم است.

تبصره- اعمال مجازات حدود، قصاص و دیات در مورد شرکت در جنایت با رعایت مواد کتابهای دوم، سوم و چهارم این قانون انجام میگیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

مشاوره با وکیل

بهترین وکلا

وکیل در تهران

تعداد بازدید صفحه : 64
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح