امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
باردار بودن زن محکوم به قصاص

باردار بودن زن محکوم به قصاص

فرزند یکی از بزرگ ترین و زیباترین نعت های خداوند است که به آدمی عطا کرده و با پا به عرصه گذاشتن این فرشتگان الهی،زندگی انسان رو به سمت روشنی خواهد رفت.

وکیل قوی

موضوع قابل بحث این است اگر زنی باردار باشد و مرتکب جرمی شود و حکم به قصاص آن زن صادر شود چه تکلیفی دارد؟

_آیا می خواهید در رابطه با حضانت فرزندان بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با قانون خانواده بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با نفقه زن پس از فوت شوهر بدانید؟

در جواب به این پرسش باید گفت هرگاه زنی که محکوم به قصاص است حامله باشد،اعم از اینکه پس از ارتکاب جنایت یا قبل از ان باردار شده،از این رو عمل او مشروع یا ناشی از زنا باشد،اجرای قصاص علیه وی معوق می شود.حتی به صرف ادعای زن به بارداری نیز،بنا به نظر مشهور فقها،باید اجرای قصاص را تعیین وضعیت وی،با تاخیر انداخت،و پس از وضع حمل تا زمانی که حیات طفل به مادر وابسته است،نمی توان قصاص را اجرا کرد.حتی اگر آن مادر را کسی بکشد به جهت آنکه ممکن است آن فرزند بی غذا بماند و بمیرد آن قتل را عمدی و قاتل را محکوم به قصاص دانست.

وکیل خانواده

ماده ی 437قانون مجازات اسلامی بیان می دارد:

زن حامله ای که محکوم به قصاص نفس است نباید پیش از وضع حمل قصاص شود.اگر پس از وضع حمل نیز بیم تلف طفل باشد ،تا زمانی که حیات طفل محفوظ بماند قصاص با تاخیر می افتد.

نکته1:هرگاه اولیای دم مقتول ،زن قاتل را قصاص نمایند و بعد معلوم شود که زن باردار بوده است،دیه جنین بر عهده ی عاقله آن خواهد بود،مگر آنکه این کار با اذن حاکم شرع انجام داده و آنها ،برخلاف حاکم،نسبت به بارداری زن ناآگاه باشند.(البته اگر جنین قبل از دمیده شدن روح از بین رفته باشد،دیه بر عهده ی مرتکب نه عاقله ی وی خواهد بود.)

سرگذشت زنی که موقع مجازات ادعا می کرد چشم و گوش بسته در این مسیر قرار گرفته است!

نکته 2:در قصاص عضو نسبت به زن باردار در زمان حاملگی و حتی پس از وضع حمل اجرا نخواهد شد،زیرا بیم تلف طفل یا آسیب بر او می رود.

ماده ی 443قانون مجازات اسلامی در این باره بیان می دارد:

اگر زن حامله ای محکوم به قصاص  عضو باشد و در اجرای قصاص،پیش یا پس از وضع حمل ،بیم تلف یا آسیب بر طفل باشد،قصاص تا زمانی که بیم مذکور بر طرف شود به تاخیر می افتد.

نکته3:زنی که قرار است قصاص شود تا زمان وضع حمل در زندان زنده می ماند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

تعداد بازدید صفحه : 41
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح