امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
نکاتی برای برخورد با سارقین منازل

نکاتی برای برخورد با سارقین منازل

سرقت یکی از جرائم عامیانه است که در قانون برای آن مجازات معین شده است و مجازات آن با توجه به شرایط و نحوه ی سرقت متفاوت است .

وکیل قوی

بر خلاف نظر عموم که معتقدند چون سارق به نیت سرقت وارد خانه شده و مرتکب جرم شده است و چون وارد منزل آنها شده است هر اقدامی که بخواهند می توانند انجام دهند و مجازات نخواهند شد ،در حالی که با توجه به شرع و قانون این عقیده نادرست است.

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم زورگیری بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم شرکت در جنایت بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم آدم ربایی بدانید؟

اگر فرض بگیریم سارقی وارد منزلی شده و صاحبخانه با اطلاع از ورود آن در جایی کمین کند و با چوب بر سر او بزند یا با اسلحه و چیزی به او آسیب بزند در شرایطی که دفاع مشروع نباشد،صاحبخانه مسئول پرداخت دیه خواهد بود.

منظور از دفاع مشروع در اینجا به این معنی است که به عنوان مثال سارق با چاقویی به شما حمله کرد،شما در مقابل از خود دفاع کنید ؛ولی اگر مثلا بشود با فریاد زدن یا پرتاب سنگ او رامتوجه حضور خود کنید و او را فراری دهید در صورت حمله به وی و آسیب رساندن به آن شما مسئولیت پرداخت دیه به او را خواهید داشت.

فرض بگیریم شخصی با انگیزه ی مراقبت از خانه و منزل خویش،سرتاسر دیوار های خانه ی خود را حصار فلزی با جریان برق متصل می کند یا حصار ها را سمی می کند تا کسی که با آنان برخورد می کند مسموم شود یا نوک حصار ها را آنقدر تیز می کند که همانند نیزه ای بر بدن فرد فرو رفته و به او آسیب بزند؛در این شرایط در صورت فوت سارق ،اولیای دم  و در صورت جراحت سارق،خود او می تواند علیه صاحبخانه شکایت کند؛البته این بدین معنی نیست که سارق مجازات نخواهد شد و قطعا عمل وی مصداق شروع به جرم سرقت بوده و حسب مورد مجازات خواهد شد.

مطابق با ماده ی 132 قانون مدنی که چنین اشعار می دارد:کسی نمی تواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه شود،مگر تصرفی که به قدر متعارف و برای رفع حاجت یا رفع ضرر از خود باشد.

در نتیجه هر کس می تواند به قدر متعارف در ملک خود تصرفی داشته باشد لیکن در مثال بالا عمل وی با وصل کردن جریان برق یا آغشته کردن حصار ها به سم یا نوک تیز کردن آنها امری ضروری و منطقی نبوده است بنابر این وقوع خطر برق گرفتگی با جراحت در آنها متصور است،غیر قانونی بوده و مشمول پرداخت دیه است.

ولی اگر مالک تابلوهای خطر برق گرفتگی را وصل کند در اینجا مسئولیت متوجه خود سارق خواهد بود مگر اینکه سارق بتواند اثبات کند که تابلوها را روئیت نکرده است.

مثال دیگری که می توان در این باب زد اگر مالکی در پشت خانه ی خود به قصد ضربه زدن به سارق اقدام به حفر گودال کند به لحاظ غیر متعارف بودن عمل در صورت آسیب سارق ضامن است.

اما اگر همین چاه را در محل متعارفی از زمین خود کنده باشد حتی اگر در پوش یا علامت مشخصی هم نگذاشته باشد مطابق ماده ی 507و508قانون مجازات اسلامی مسئول و ضامن نخواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مجازات جرم سرقت و درجات آن و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

 

 

تعداد بازدید صفحه : 6
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح