امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
مجازات جرم نشر اکاذیب

مجازات جرم نشر اکاذیب

حمایت از حیثیت و آبروی افراد یکی از رسالت های مهم هر حاکمیت می باشد.و یکی از اهداف مهم حقوق کیفری این است که در تحقق این رسالت مهم به دولت کمک می کند.

وکیل قوی

جرم نشر اکاذیب صرفا به معنی توهین و استفاده از الفاظ رکیک نیست بلکه خلق اخباری دروغین راجع به یک شخص است مثلا کاندیدی در رقابت برای رئیس جمهوری در رابطه با رقیب خود اخبار کذبی همچون داشتن زن دوم را به آن نسبت دهد و باعث  فریب اذهان عمومی شود.

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم افشای اسرار حرفه ای بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم شرکت در جنایت بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم تهدید اشخاص بدانید؟

در این رابطه ماده ی 698قانون تعزیرات چنین اشعار می دارد:

هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله ی نامه یا شکوائیه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت راسا یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحا یا تلویحا نسبت دهد،اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه،علاوه بر اعاده ی حیثیت در صورت امکان،باید به حبس از دوماه تا دو سال و یا شلاق تا74ضربه محکوم شود.

همچنین برای تحقق جرم اظهار یا نشر اکاذیب ،علاوه بر لزوم دروغ بودن مطالب مطرح شده باید این کار به وسیله  ی نامه،شکوائیه،مراسله،عریضه،گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا یا به عنوان نقل قول صریح یا ضمنی از شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی صورت گیرد.

جنجالی ترین اخبار جنایی روز!

نکته ی قابل توجه این است که اکاذیب هر چند در ماده ی مذکور به کلمه ی جمع گفته شده ولی منظور نوع  آن بوده است و بر حسب عرف و تبادر به یک عمل هم صدق می کند و اگر کسی یک فقره امر کذب و امر خلاف حقیقت را هم به نحو مقرر در آن ماده به کسی نسبت دهد قابل تعقیب است.

این جرم،جرمی مطلق است و تحقق ضرر برای شمول آن لازم نیست و از جرایم قابل گذشت است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جرم نشر اکاذیب و دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86122587

86120774

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

تعداد بازدید صفحه : 39
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح