امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
مجازات جرم سوگند و شهادت دروغ

مجازات جرم سوگند و شهادت دروغ

سوگند دروغ عبارت است از اظهارات خلاف واقع توسط یک شخص.دروغ یک رذیلت اخلاقی و عمل نکوهیده می باشد که هم در ادیان مختلف هم در تمام جوامع ،عملی ناپسند تلقی شده است.

وکیل قوی

در قانون کشور ما صرف دروغ گویی جرم نیست و برای آن مجازات تعیین نشده است اما در بعضی شرایط ،جرم محسوب شده و مشمول مجازات می باشد از جمله شهادت دروغ ،قسم دروغ و نشر اکاذیب

_آیا می خواهید در رابطه با محجوریت و چگونگی اخذ حکم محجوریت بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با ورشکستگی به تقلب و تقصیر بدانید؟

_آیا می خواهید در رابطه با مجازات جرم نشر اکاذیب بدانید؟

اگر کسی به دروغ ادای  سوگند و شهادت دروغ بدهد و امر حق را به صورت ناحق جلوه دهد و سپس اثبات شود راست نبوده است اداکننده سوگند دروغ مجرم شناخته می شود و مستحق مجازات است.

قانون گذار در ماده 649قانون مجازات اسلامی چنین اشعار داشته است:هرکس در دعوای حقوقی و جزایی که قسم متوجه او شده باشد سوگند دروغ یاد کند محکوم به مجازات است و همچنین هر کس که در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به مجازات تعیین شده در قانون محکوم می گردد.

به موجب مجازات مقرر شده در ماده649و650قانون مجازات اسلامی هر کس در دعوای حقوقی یا جزائی قسم دروغ بخورد و یا سوگند دروغ یاد نماید به شش ماه تا دوسال حبس محکوم خواهد شد و همچنین هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

و همچنین مطابق با ماده 201قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری ،شخصی که مبادرت به اقامه شهادت دروغ می نماید علاوه بر حبس و جزای نقدی چنانچه در اثر شهادت او ضرری متوجه شخص یا اشخاص دیگر گردد مکلف به پرداخت آن می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مجازات جرم نشر اکاذیب وشهادت و سوگند دروغ و دریافت مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

86120774

86122587

وکیل خوب

وکیل پایه یک در تهران

وکیل کیفری و جنایی

 

 

تعداد بازدید صفحه : 18
CAPTCHA
فرامرز در تاریخ شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ :
عالی بود ممنون.
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
صفحه اصلی درباره من مشاوره حقوقی پرسش و پاسخ تماس با من ویدئو ها مقالات حقوقی اطلاعات مراجع قضایی دانستنی های حقوقی خدمات وکالت
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح