تماس مستقیم با وکیل
09124464865
تماس با وکیل : 09124464865
امروز پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
عبــاس آباد ، خیــابــان علـی اکـبــری
کــوچه فــرهاد ، پلاک 24 ، واحــد 7
ملاقات شرعی زندانیان | انواع آن + مدارک و مدت زمان آن
در ملاقات ویژه هم که با نام هایی مانند ملاقات شرعی،ملاقات خصوصی یا ملاقات زناشویی بیان می شود،زندانیان واجد شرایط می توانند برای مدت معینی بدون حضور مراقب با همسرش به سر ببرد.
عکس ملاقات شرعی
در این مقاله به موضوع ملاقات شرعی در زندان ، انواع آن و همچنین مدارک لازم برای ملاقات زندانی می پردازیم.

انواع ملاقات در زندان

ملاقات برای زندانیان به شیوه های مختلفی انجام می شود به عنوان مثال ملاقات حضوری، پشت شیشه یا تلفنی، یک نوع ملاقات با همسر وجود دارد که به آن ملاقات شرعی یا ملاقات زناشویی یا ملاقات خصوصی گفته می شود.

منظور از ملاقات شرعی چیست؟

ملاقات شرعی چیست؟ این ملاقات درحالی اتفاق می افتد که مدارک قانونی ازدواج رسمی تایید و احراز ثبت قانونی زندانی و همسرش صورت گرفته باشد.
ملاقات های شرعی در اتاق های ویژه این کار صورت می گیرد و انواع لوازم بهداشتی در اختیار زندانی و ملاقات کننده اش قرار می گیرد.
نکته: اگر ملاقات کننده دارای کودک باشد از کودک در اتاق بازی محافظت خواهد شد.

ویژگی های مثبت ملاقات شرعی چیست؟

به حفظ روابط خانوادگی و جلوگیری از طلاق و افزایش دلگرمی و وابستگی خانواده بسیار کمک می کند و همچنین حکم جایزه ای را دارد که باعث می شود خوش رفتاری زندانیان در زندان افزایش پیدا کند،زیرا اگر رفتار ناشایستی از زندانی سر بزند این حق از او سلب خواهد شد.
با توجه به تاثیرات گسترده ملاقات شرعی در روحیه بخشی زندانیان،رفع نیازهای طبیعی طرفین و کاهش انحراف ها و رفتارهای پرخطر،و رفع طغیان و سرکشی ها و رفع تنش های عصبی،این نوع ملاقات در دستور کار مسئولان زندان ها در بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته است.

ویژگی های منفی ملاقات شرعی چیست؟

علاوه بر این پیامد های مثبتی که برای ملاقات شرعی بیان کردیم عده ای از کارشناسان به این معتقد اند که اعطای این گونه امتیازات به زندانیان باعث عدم اثرگذاری مجازات بر زندانیان خواهد بود.اما با توجه به تمامی مواردی که بیان کردیم این عمل جزوی از سیاست های کشور قرار گرفته و در دستور اجرا قرار گرفته است.

ملاقات شرعی

مدت زمان ملاقات شرعی چقدر است؟

مدت زمانی که برای ملاقات شرعی در نظر گرفته شده است حداقل  زمان ملاقات 3ساعت و حداکثر یک شبانه روز است.

مدارک لازم برای ملاقات شرعی

  • سند ازدواج دائم
  • سند صیغه ی99 ساله در صورت صیغه بودن
  • شناسنامه و کارت ملی زن و شوهر

مشاوره و سئوال در مورد ملاقات شرعی

یکی از حقوقات زندانیان حق ملاقات با وکیل ،خانواده درجه یک و ...است؛ ملاقات شرعی یکی از انواع ملاقات است که اصطلاحا به آن ملاقات زناشویی هم گفته می‌شود .مدارک لازم برای درخواست ملاقات شرعی سند ازدواج دائم یا صیغه نامه رسمی 99ساله به همراه شناسنامه و کارت ملی طرف این است که با درخواست از رئیس زندان میسر خواهد شد .یک وکیل خوب و حرفه ای می تواند ما را در تسریع روند پرونده و درخواست‌ها یاری نمایند تا با کمترین زمان  و بالاترین سرعت ممکن به نتیجه مطلوب دست یابیم .
جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع ملاقات شرعی زندانیان  و کسب مشاوره حقوقی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:
02186120774  02186122587

مدارک لازم برای ملاقات زندانی

درباره مدارک لازم برای ملاقات زندانی می توان به مدارک و نکات زیر اشاره کرد :
با توجه به قانون زندان، زندانی حق دارد با فرزندان ، مادر ، پدر ، همسر و برادر و خواهر خود ملاقات داشته باشد که به صورت هفتگی و ماهانه انجام می شود. در زمانی که شخص قصد ملاقات با زندانی را داشته باشد می بایست در زمان تعیین شده برای ملاقات زندانی ، همراه با مدرک شناسایی معتبر مانند کارت ملی مراجعه نماید.
همچنین در صورتی که فردی بجز اقوام درجه یک زندانی که اشاره شد قصد ملاقات با زندانی را داشته باشد ، می بایست ابتدا درخواست خود را همراه با دلایل ملاقات به مسئولین زندان تحویل دهد و در صورتی که درخواست مورد قبول قرار گیرد ، آن شخص می تواند با زندانی ملاقات نماید.

شب شرعی زندان چیست ؟

منظور از شرعی زندان این است که به زندانی اجاره داده می شود که با همسر قانونی خود در یک اتاق ویژه به مدت چند ساعت تنها باشند و زندانی می تواند با ملاقات کننده اش که همان همسرش می باشد ، رابطه جنسی برقرار نماید. هدف از این سیاست، حفظ روابط خانوادگی و دادن توانایی بازگشت دوباره جامعه به زندانی می باشد. 

ملاقات شرعی برای زندانیان مجرد

با توجه به قوانین کشور، امکان ملاقات شرعی برای زندانیان مجرد وجود ندارد و نهایتا زندانی مجرد می تواند با ارائه صیغه نامه 99 ساله اقدام به ملاقات شرعی نماید .

تعداد بازدید صفحه : 71824
سئوالات خود را در مورد ملاقات شرعی زندانیان بپرسید :
CAPTCHA
محمد مومن زاده | وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری درباره من خدمات وکالت مشاوره حقوقی ویدئو ها دانستنی های حقوقی اطلاعات مراجع قضایی پرسش و پاسخ بررسی یک پرونده
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به محمد مومن زاده می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح